sobota, 15 kwietnia 2017

"Z cienia" - Juan José Millás


Tytuł: Z cienia (tytuł oryginału: Desde la sombra)
Autor: Juan José Millás
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 15.03.2017r.
Liczba stron: 208Wciągająca opowieść w iście kafkowskim stylu.

Zamarłem nie raz i nie dwa w trakcie lektury... Pomysł autora na tę książkę - genialny! Z pozoru błahy początek, fabuła "na rozkręcenie" jakich wiele, po czym bum! - zaskoczenie, nagły zwrot akcji i... zaczyna się całkiem inna powieść. Niepokojąca, prawdziwa... O ludziach, relacjach rodzinnych, o życiu i o poznaniu samego siebie... Dobra, naprawdę bardzo dobra książka!

Fascynująca jest po lekturze kwestia tego, do jakiego stopnia może zmienić się spojrzenie człowieka na ludzi, świat i na samego siebie. I że takie przewartościowanie może nastąpić z przyczyn, jakich wcześniej do siebie nie dopuszczaliśmy, w okolicznościach, które w czystej teorii są dla zwykłego zjadacza chleba abstrakcją... Zmiana spojrzenia na rzeczywistość dokonująca się w głównym bohaterze jest w powieści Millsa zjawiskiem, które jest de facto balansowaniem na granicy schizofrenii. Wniosek jednak płynie z tego nieco inny, a mianowicie taki, że zmiany samego siebie można dokonać... Podejrzewam, że przyjęta przez autora konwencja (ukrywanie się w szafie, podglądanie cudzego życia) ma jedynie, poprzez pewnego rodzaju wstrząs, zwrócić na tę sprawę uwagę czytelnika, jednak sens jest właśnie taki jak napisałem: zmiany siebie można dokonać. Jest możliwa. I każdy z nas, nawet skrajnie negatywnie oceniając na dzień dzisiejszy samego siebie, jest do takiej zmiany zdolny. To raczej bardzo pozytywny wniosek, prawda? :) ...

Gorąco polecam. Książka jest niepozorna, ma jednak w sobie mnóstwo wartościowych treści. I tych napisanych wprost, i tych ukrytych. Millas pisze stylem, który bardzo przypadł mi do gustu. Mam nadzieję, że Wam również się on spodoba.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie egzemplarza do recenzji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz