środa, 26 kwietnia 2017

"Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne" - Harlan Coben (red.)


Tytuł: Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne (tytuł oryginału: The Best American Mystery Stories)
Autor: Harlan Coben (redakcja)
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 19.04.2017r.
Liczba stron: 512Kryminał w krótkiej formie - lecz krótkie nie znaczy wcale złe.

Harlan Coben podjął się kilka lat temu dzieła redakcji wydania najlepszych opowiadań kryminalnych pióra amerykańskich twórców. Teraz, po sześciu latach, mamy w rękach wznowienie. Muszę powiedzieć, że kryminał w takiej krótkiej formie jest... ciekawy. Ta forma może wydawać się niedokończona (to chyba wynika ze specyfiki gatunku; można odnieść wrażenie, że autorom przez skrócenie miejsca z objętościowego punktu widzenia brakuje trochę pola do rozpędu), stąd pewnie krytyczne głosy, lecz... nie jest wcale tak źle, jak można by sądzić.

Krótki kryminał, taki mój skromny wniosek po tej lekturze, zgoda, może i ma mało miejsca na rozmach, ale jest w stanie nadrobić to tajemniczością, szybką i niespodziewaną puentą oraz elementem zaskoczenia (również szybkiego - mało miejsca na papierze to, chcąc nie chcąc, szybkie załatwienie sprawy; w każdym znaczeniu tego słowa). Szczerze mówiąc, musiałbym mieć do czynienia z większą ilością takich krótkich tekstów, żeby podać własne, ostateczne wnioski co do nich, Co do tej książki mogę tylko powiedzieć jedno: podobało mi się.

W zbiorze pod redakcją Cobena mamy m.in. opowieść o uroczej złodziejce, o zaginionym akordeonie, kilka historii z policyjnym wątkiem, zamach stanu na afrykańskiej ziemi, czy też swoistą próbę eksmisji pewnej rodziny z ich własnego domu. Historie ciekawe, niekiedy z małym dreszczykiem, w innych przypadkach nawet humorystyczne. Ocen zapewne będzie tyle, ilu czytelników, lecz jest co poczytać. A o to przecież w każdej książce chodzi. Moja ocena wobec tego nie jest bynajmniej krytyczna. Wręcz przeciwnie.

Polecam :) Serdecznie przy tym dziękując Wydawnictwu Albatros za egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz