sobota, 1 lipca 2017

"Cywilizacja Majów. Osiągnięcia intelektualne. Historia militarna i polityczna" - Andrzej Ulmer

Tytuł: Cywilizacja Majów. Osiągnięcia intelektualne. Historia militarna i polityczna
Autor: Andrzej Ulmer
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: 20.07.2016r.
Liczba stron: 512


Prekolumbijska Ameryka w historycznym ujęciu rzuconym przez naukę.


Ten zakątek świata i jego historia sprzed skolonizowania go (lub też, jak wolą inni, sprzed krwawych czasów przetrzebienia miejscowej ludności w duchu ludobójstwa, prowadzącego prostą drogą ku upadkowi tamtejszej cywilizacji... prawda, jak często w dziejach bywa, leży pośrodku...) budziła od zawsze moją niekłamaną ciekawość. Dokonania Majów w szczególności. Niniejszą pozycją bynajmniej się nie zawiodłem.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Sądzę, że nawet laik w temacie omawianym na kolejnych stronach odnajdzie się w tej lekturze. Andrzej Ulmer rozpoczyna swą opowieść od kilku słów na temat języka Majów, jego pochodzenia i odmian, przechodząc następnie do kwestii pisma, dalej zaś, już bardziej obszernie, omawiając kwestie i znaczenie wojny w życiu Majów, dzieje polityczne ich cywilizacji, bardzo szczegółowo omawiając całe wręcz epoki i dni świetności państwowości tegoż ludu. Na koniec autor snuje, poparte badaniami, rozważania dotyczące przyczyn kryzysu i upadku cywilizacji i świata Majów. W ramach dołączonych do książki aneksów omówiono także temat ofiar z ludzi - w bardzo mądry, dodam, sposób, trzeźwo patrząc na problem i przypominając, że nie dotyczy on tylko cywilizacji pozaeuropejskich, lecz również kolebek naszej cywilizacji, leżących w basenie Morza Śródziemnego. Książka, patrząc od strony merytorycznej, jest bardzo rzeczowa, skrupulatna, a przy tym lekka i przyjemna w odbiorze. To cenne, nie zawsze bowiem książki historyczne potrafią wzbudzić ciekawość, raczej pełne są wymagających skupienia się na treści faktów. Tutaj również faktów nie brak, jednak podane są one czytelnikowi w naprawdę przystępny i zrozumiały sposób.


Jaki obraz wyłania się po lekturze? Złożony... bardzo złożony, po raz kolejny uświadamiający czytającemu, że wysoko rozwinięte cywilizacje powstały nie tylko w dobrze znanych nam obszarach basenu Morza Śródziemnego, czy też Bliskiego bądź Dalekiego Wschodu. Ameryka również ma w tym temacie coś do zaoferowania. Bardzo dużo powiedziałbym. Majowie stworzyli bardzo ciekawą cywilizację o wielu dokonaniach, zbudowaną w dużej mierze na fascynacji cyklem czasu, jego powtarzalnością, dążąc na miarę współczesnych sobie możliwości do rozwoju w każdej płaszczyźnie życia. Pocieszające jest to, że nauka dostarcza wciąż nowych faktów i informacji na omawiane w książce tematy. Sama książka i fakt jej powstania jest tego najlepszym przykładem. Budujące jest również to, że napisana jest ona przez rodzimego autora - badania prowadzone przez naszych uczonych również dokładają, jak widać, cegiełkę do ogólnoświatowego całokształtu wiedzy o Majach. To bardzo dobrze.

Polecam!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz