wtorek, 5 grudnia 2017

"Rzeczozmęczenie. Jak żyć pełniej, posiadając mniej" - James Wallman


Tytuł: Rzeczozmęczenie. Jak żyć pełniej, posiadając mniej (tytuł oryginału: Stuffocation. Living More with Less)
Autor: James Wallman
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 13.09.2017r.
Liczba stron: 368


Coś z myślą o Konsumentach! ;) :)

Masz wrażenie, że w Twojej szafie jest za dużo ciuchów? Że masz zbyt wiele książek na półkach (cicho! :) ). Gadżetów, rzeczy z pozoru potrzebnych, lecz tak naprawdę tworzących wokół Ciebie... chaos? Tak? Ta książka jest w takim razie dla Ciebie :)

James Wallman poniekąd... podsumowuje ogólny trend i kulturę naszych czasów. Widząc w tym, co ważne, nie tylko radosną wartość, jaką jest posiadanie, ale także płynący z tego faktu potencjalny problem. Problem pojawia się bowiem wtedy, gdy konsumpcja wymyka się spod kontroli. Czasem tak się bowiem dzieje... Czemu? Ta książka wprawdzie nie do końca daje na to pytanie odpowiedź, jednak... może dzieje się tak dlatego, że próbujemy zastąpić posiadaniem i, takim trochę nagradzaniem się, to, czego nie mamy? To, czego nam brak? Być może... To jednak zagadnienie na inną okazję, inną rozmowę - i na inną książkę ;)

Do rzeczy. "Rzeczozmęczenie..." diagnozuje pewien problem i próbuje się z nim rozprawić na kolejnych stronach. Pewien przesyt konsumpcji... a ten może nastąpić... można, według Wallmana, rozwiązać - jako problem - poprzez pewne przewartościowanie. Przede wszystkim samego siebie. To co teraz napiszę nie oddaje może treści książki, ale w bardzo łopatologiczny sposób sprowadza ją do meritum. Do sprawy trzeba bowiem podejść łopatologicznie ;) - w skrócie: zdać sobie sprawę z tego, czego naprawdę potrzebujemy, a czego nie. Na początek - na poziomie RZECZY, tworzących chaos w naszym otoczeniu (a w konsekwencji - również w życiu). I wyeliminować to drugie - to, co jest nam zbędne. Po czym wdrożyć całość tej filozofii w czyn... A być może zastąpić rzeczy zbędne czymś innym, czego nam na przykład brakuje (luźna dygresja ;) ). Niby proste... ale nic, co z pozoru jest proste, nie jest takie w rzeczywistości ;) Inaczej nie pisano by takich książek, jak choćby ta.

Lektura ciekawa i bardzo pouczająca. Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz