piątek, 10 stycznia 2020

Czarne lustro. Po drugiej stronie - Jason Arnopp, Charlie Brooker, Annabel Jones


Tytuł: Czarne lustro. Po drugiej stronie (tytuł oryginału: Inside Black Mirror)
Autor: Jason Arnopp, Charlie Brooker, Annabel Jones
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 13.11.2019r.
Liczba stron: 320


Alternatywny świat.

"Czarne lustro" - znakomity, przykuwający od lat do ekranów niesamowite rzesze widzów serial (rzesze proporcjonalnie większe od czasu gdy Netflix przejął produkcję od Channel 4). Na czym polega fenomen "Black Mirror"? Co tak bardzo w tym serialu fascynuje i czy rzeczywiście jest to niepokojące, prawdopodobne, alternatywne odbicie naszej rzeczywistości i/lub niedalekiej przyszłości? Między innymi właśnie tego dowiemy się z niniejszej książki. A ponadto poznamy inspiracje autorów, scenarzystów, odczucia aktorów oraz źródła pomysłów na wszystkie odcinki do końca czwartego sezonu produkcji włącznie :)

Książka, trzeba to wyraźnie powiedzieć już na wstępie, przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy serial już widzieli (przynajmniej do końca sezonu numer cztery). Powód jest prozaiczny: wszystkie odcinki zostały tutaj od deski do deski omówione i rozłożone na czynniki pierwsze. Od spoilerów się aż roi :) Ale ma to swoją ogromną wartość, bowiem takiego spojrzenia na fabularne rozwiązania i ich inspiracje nigdy wcześniej nie było. A jest o czym poczytać, wszak swój punkt widzenia i rąbki wielu tajemnic uchyla m.in. sam twórca "Black Mirror" - Charlie Brooker.


Omówienie każdego odcinka to w zasadzie zapis ciągłego dialogu pomiędzy autorami, reżyserem i aktorami. Refleksji multum, tak jak i punktów widzenia. I jest to niezwykle cenne, poznajemy bowiem nie tylko kulisy każdego z odcinków, ale także snute przez twórców serialu wizje, inspiracje oraz przewidywania dotyczące przyszłości, których wynaturzoną, "czarnolustrzaną" wizję przedstawili odbiorcy. Fascynujące, a jednocześnie... niesamowicie niepokojące.


I na tym w zasadzie bazuje zarówno serial, jak i niniejsza, opisująca go książka - na stworzeniu alternatywnego świata, w którym technologia coraz bardziej wyręcza nas w codziennym życiu, co z jednej strony czyni życie łatwiejszym lecz za cenę jego spłaszczenia, zniekształcenia oraz przy akceptacji ryzyka tego, iż zła strona ludzkiej natury przy pomocy nauki i techniki weźmie górę, czyniąc tym samym z życia ludzkości istne piekło na ziemi. W serialu nie raz i nie dwa tak się właśnie dzieje. Wizje Brookera i spółki często wprawiały widzów w osłupienie, a najbardziej niepokojące jest to, że... wraz z upływem lat mają one coraz więcej wspólnego z naszą codziennością niż sami byśmy chcieli. Z tego właśnie (moim skromnym zdaniem) bierze się fenomen "Czarnego lustra" - z ukazania niepokojącej wizji przyszłości, która ma niesamowicie wiele wspólnego ze współczesnością. To podobieństwo fascynuje, a podążanie świata w kierunku serialowych wizji - co niestety ma miejsce częściej niż każdy by sobie tego życzył - napędza tylko popularność produkcji i staje się pretekstem do powstawania jej nowych odsłon. Aż się człowiek czasami boi, co zobaczy w kolejnym odcinku... Bo o tym, że pewne przewidywania autorów względem coraz większej roli technologii w naszym życiu (w negatywnym twego słowa znaczeniu) niestety się sprawdziły nie trzeba raczej żadnego z dotychczasowych widzów przekonywać...


Samo wydanie jest FANTASTYCZNE! Multum ilustracji, znakomitej jakości kredowy papier, duży format; wszystko wygląda pięknie :) To w zasadzie książka-album; czyta się ją świetnie i równie świetnie się ją ogląda. Takie wydania to perełki - zwłaszcza dla fanów!

Gorąco polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

#czarnelustro #podrugiejstronie #blackmirror #insignis #charliebrooker #technologia #przyszlosc #nauka #ludzkosc






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz