niedziela, 12 stycznia 2020

Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron - Kim Renfro

Tytuł: Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron (tytuł oryginału: The Unofficial Guide to Game of Thrones)
Autor: Kim Renfro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26.11.2019r.
Liczba stron: 384


Przeżyjmy to jeszcze raz!

Najwspanialszy serial świata? Do kwietnia 2019r. w zasadzie była co do tego (raczej) zgoda; później zdania mocno się podzieliły. Czy był to serial najbardziej popularny? W momentach swojej największej świetności na pewno tak. Najlepszy? Tutaj - zwłaszcza po ósmym sezonie - wypada być w ocenach ostrożnym. Na pewno nie ulega wątpliwości fakt, iż "Gra o tron" była fenomenem łączącym cały świat w jedną wspólnotę przy okazji premiery każdego nowego odcinka. Kto przeżył wstawanie w środku nocy w oczekiwaniu na sławetne "tam tam ta da dam dam...", ten wie o czym mówię. Tym serialem się po prostu żyło. Emocje dotyczące kolejnych fabularnych zwrotów akcji mających miejsce na przestrzeni ośmiu sezonów były udziałem milionów widzów na całym świecie. Kim Renfro próbuje podsumować te wszystkie emocje w jednej książce. W książce-przewodniku i swoistym hołdzie, na jaki serialowa "Gra o tron" z całą pewnością zasługuje.

Jeśli nie oglądaliście do końca - przestańcie czytać już w tym miejscu! Spoilerów za chwilę będzie naprawdę sporo :)

Książka nosi co prawda tytuł "Nieoficjalny przewodnik po Grze o tron", jednak spokojnie mogłaby być przewodnikiem oficjalnym. Kim Renfro wykonała kawał naprawdę świetnej roboty podsumowując, opisując i rozkładając na czynniki pierwsze w zasadzie każdy aspekt serialu - od kwestii początków, a więc spotkań Weissa i Benioffa z George'm R.R. Martinem, wizji na ekranizację "Pieśni Lodu i Ognia", poprzez trudny start serialu (pilot serialu był na tyle zły, że nakręcono go po raz drugi!), jego najbardziej przełomowe i zapadające w pamięć momenty, aż po sprawę jego popularności, aktywności fandomu, teorii związanych z serialem i z książkami, aż po spuściznę "Gry o tron" wraz ze wszystkimi kontrowersjami dotyczącymi skróconego sezonu numer osiem i falą oburzenia, która przetoczyła się przez internet po zakończeniu emisji całej produkcji. Renfro nie stroni także od opisania wpływu "Gry o tron" na współczesną popkulturę i telewizję. Będzie także dużo relacji zza kulis, refleksji odtwórców głównych ról, wypowiedzi samego Martina oraz kwestii technicznych jak montaż, efekty specjalne, czy całe mnóstwo detali, dzięki którym "Gra o tron" stała się z jednej strony bodaj czy nie produkcją o największym rozmachu w historii, a z drugiej strony - produkcją najbardziej w owej historii kosztowną.

Lekturę podzielono na siedemnaście rozdziałów. Dużo i mało zarazem. Jednak wydaje się, że jest to tyle, ile trzeba. Renfro rozpoczyna opowieść o serialu od nawiązania współpracy między Martinem a HBO, wspomina nieudany pilot całej produkcji, a także casting na odtwórców głównych ról, który z niejednego kompletnie nieznanego/nieznanej aktorki uczynił przed końcem serialu światową gwiazdę. W dalszej kolejności Renfro przytacza przełomowe zdarzenia z historii produkcji, jak ścięcie Neda Starka, Krwawe Gody, otrucie Joffrey'a Baratheona, bitwę bękartów, wysadzenie w powietrze Septu Baelora, zmiecenie z powierzchni ziemi armii Lannisterów przez Drogona i Dothrtaków, bitwę o Winterfell z siłami Nocnego Króla, czy wreszcie atak połączonych sił Północy i Daenerys Targaryen na Królewską Przystań, zakończony rzezią i spaleniem stolicy przez smoka (by tylko tyle wymienić). Wreszcie Renfro pisze o serialowej muzyce, o kostiumach, o efektach specjalnych (dowiemy się np. dlaczego smoki pojawiały się w każdym sezonie, a wilkory już nie), a także o prywatnych odczuciach aktorów oraz o zawiązanych pomiędzy nimi przyjaźniami poza planem. Będą także poruszone kwestie fanowskich teorii, rozczarowujących rozwiązań fabularnych, rozdźwięki pomiędzy wciąż nieukończonym dziełem Martina, a telewizyjną wizją Benioffa i Weissa, którą coraz trudnej było popychać naprzód od chwili, w której serial wyprzedził i przegonił akcję książek. Nie zabraknie rzecz jasna fali rozgoryczenia po tym, co widzowie zobaczyli w sezonie ósmym oraz refleksji na temat miejsca "Gry o tron" w zbiorowej świadomości oraz na temat przyszłości całej - że się tak wyrażę - "marki" i związanego z nią fandomu.

"Gra o tron" z całą pewnością była fenomenem. Obserwując coraz bardziej rozproszony rynek telewizyjny można być wysoce sceptycznym co do tego, czy pojawi się w jakiejś bliskiej przyszłości kolejny tego pokroju serial łączący miliony widzów przed ekranami wraz z chwilą emisji każdego kolejnego odcinka. Jest to dosyć wątpliwe. Podobnie jak wątpliwym jest, że jakaś nowa produkcja może mieć w najbliższym czasie taki rozmach, budżet, czy ogrom zawiłości fabularnych, które nie tylko nie przeszkadzają w oglądaniu, ale wręcz przykuwają przed ekran. Ktoś może powiedzieć - ok, ale pojawił się netflixowy "Wiedźmin", a wraz z jego sezonem pierwszym od razu zapowiedź drugiego. Ktoś wskaże, że czeka nas premiera serialowego "Władcy Pierścieni" od Amazona. Wszystko się zgadza, ale mam wrażenie, że sukcesu "Gry o tron" długo nic nie powtórzy (przy całej wierze w dzieło Amazona i przy całym swym uwielbieniu dla "Wiedźmina", którego serialowa odsłona numer jeden wypadła jak dla mnie świetnie). To po prostu będzie arcytrudne wskoczyć na tę samą półkę co GOT. Ten serial łączył w sobie fascynującą walkę o władzę, znakomite portrety psychologiczne bohaterów, szokujące widza zwroty akcji, w których nikt nie mógł być pewien przeżycia oraz elementy fantasy zahaczające o horror, które trzymały w napięciu i dodawały całej produkcji czegoś ulotnego, nieomal nieuchwytnego, co windowało ją na niebotyczny poziom popularności. Niezależnie od ocen ósmego sezonu - który rozczarował znaczną część publiki - całość GOT była co najmniej świetna. Momentami genialna. Na bardzo długo zapadająca w pamięć. Ktoś pewien czas temu napisał, że po "Grze o tron" telewizja już nigdy nie będzie taka sama. To prawda. Warto zatem tę produkcję obejrzeć, a potem... nie zaszkodzi przeczytać niniejszą książkę :) Naprawdę warto to zrobić (i jedno i drugie).

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


Więcej o książce:
https://www.taniaksiazka.pl/nieoficjalny-przewodnik-po-grze-o-tron-kim-renfro-p-1311272.html

#graotron #nieoficjalnyprzewodnik #kimrenfro #taniaksiazka #got





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz