Autor: Susan Pesznecker
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 08.11.2023
Liczba stron: 216
Zimowe rytuały.
Zima to ogólnie czas mroku, zimna i oczekiwania na wiosenne odrodzenie się życia, lecz jest to także czas świętowania, radości i bardzo pozytywnych tradycji. Najważniejsza z nich to oczywiście Boże Narodzenie, i chociaż mamy je już dawno za sobą, to bardzo ciekawym "eksperymentem" może stać się próba zestawienia ze sobą tego święta z obchodzonym o podobnej porze roku, starożytnym świętem Yule - okazuje się bowiem, że jedno ma z drugim bardzo wiele wspólnego! Jak wiele? Tego dowiecie się z bardzo ciekawej książki z serii "Sabaty", zatytułowanej "Yule. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie zimowe".
Patrząc na sprawę nieco szerzej święto Yule (zwane także Jul, Yuletide) to święto zimowe, kojarzone z przesileniem zimowym, obchodzone w północnej Europie od czasów starożytnych. Po przyjęciu chrześcijaństwa, święto znane było pod nazwą „Boże Narodzenie”, stanowiąc połączenie tradycji i symboliki Jul z nałożoną na całość historią narodzin Jezusa z Nazaretu. Tradycje Jul obejmują przystrajanie jodły, kładzenie w palenisku odpowiednio przygotowanej kłody drewna, wieszanie w domostwach jemioły i ostrokrzewu, dawanie prezentów oraz ogólnie rozumiane świętowanie.
Podczas tego magicznego momentu rodzi się bóg, który przyniesie zbawienie. Całe rodziny spotykają się z tej okazji, by wspólnie cieszyć się i świętować. To dobry czas, by wsłuchać się w siebie, rozpoznać i oswoić swój duchowy mrok, a także rozbudzić w sobie radość i nadzieję na nadchodzącą przyszłość. W książce „Yule” znajdziecie nie tylko opis dawnych tradycji i mitów związanych z tym świętem, lecz także wiele pomysłów na jego współczesne przeżywanie – od przepisów na pyszne potrawy przez rękodzieło aż po modlitwy i inwokacje.
Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to
zawsze tytuły ciekawe, intrygujące,
wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im
powiew świeżości,
intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym
przypadku -
dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić
wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie
historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są
szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.
Niniejsza książka zawiera proste rytuały, inwokacje i zaklęcia, dzięki którym w pełni wykorzystacie energię i moc Yule. Ponadto prezentuje tradycje tego sabatu, co ułatwia zrozumienie niezwykłej magii wiążącej się z momentem przesilenia zimowego oraz sprawi, że z łatwością i radością będziemy mogli obchodzić te święto także współcześnie.
Próbując spojrzeć na Yule bez negatywnego nastawienia można łatwo zauważyć, że... nie ma w nim absolutnie nic złego. Czym ono bowiem jest? Tak naprawdę odbiciem chrześcijańskiego Bożego Narodzenia, które przejęło od Yule szereg świątecznych tradycji, takich jak dawanie sobie prezentów, świętowanie, ubieranie choinki, czy wieszanie jemioły. Wszystko ma gdzieś swoje korzenie - szereg bożonarodzeniowych tradycji ma je właśnie w Yule.
Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystko to nie ma najmniejszego związku z nawoływaniem do pogaństwa, czy też z jakimkolwiek bluźnierstwem. Są oczywiście tacy, którzy takie książki najchętniej spaliliby na stosie (już na samo brzmienie słowa "sabat"), lecz to tylko dowód zacofania i ciemnoty. Święto takie jak Yule (a także Mabon, Lammas, Lithe i inne) to dziś nie wyraz buntu wobec jakiejkolwiek wiary, lecz raczej radosny sposób celebracji najpiękniejszego i jednego z najbardziej słonecznych momentów w ciągu całego roku. Dobrze jest mocno ten fakt podkreślić.
Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl
Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl
#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #yule #tracycjeceltyckie #susanpesznecker #rytuałyprzepisyizaklęcianaprzesileniezimowe #sabat #wicca #zima #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz