niedziela, 4 września 2016

"Wywiad z wampirem" - Anne Rice

Tytuł: Wywiad z wampirem (tytuł oryginału: Interview with the Vampire)
Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania:1998 (data przybliżona)
Liczba stron: 257
 
Książka bez wątpienia kultowa, będąca wciąż na topie - i to od lat!, pomimo pseudo-popkulturowych trendów w rodzaju wypaczającej klasyczny obraz wampira rodziny Cullenów (bez urazy Edward). To właśnie "Wywiad z wampirem", do spółki z "Drakulą" Brama Stokera i "Miasteczkiem Salem" Stephena Kinga ukształtował współczesny obraz wampira i otworzył nocnemu krwiopijcy drzwi na salony szeroko pojętej popkultury. Warto o tym pamiętać.

"Wywiad z wampirem", choć nie ukazał się bynajmniej wczoraj, to jednak wciąż fascynuje... Historia Luisa, Lestata, Klaudii, Armanda, łącząca te postacie opowieść o pełnej bólu utracie człowieczeństwa, o walce o prawdę na temat samego siebie, zderzona z podróżą w mroczne instynkty zezwierzęcenia właściwe przemianie w dziecko nocy, porywa i hipnotyzuje mimo upływu lat. Książka, tak jak opowiedziana w niej historia, genialna!

Pozycja ta zawsze powinna być traktowana z szacunkiem, nie było bowiem w pewnym momencie książki ukazującej lepiej wampiry jako, owszem, drapieżne i żądne krwi nocne potwory, ale jednak potwory wywodzące się spośród śmiertelnych ludzi, ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami. Właśnie te konsekwencje, rozterki, poszukiwania własnej tożsamości i sensu istnienia przez nocnych drapieżców obrazuje "Wywiad...", co daje tej książce niesamowitą głębię i siłę oddziaływania. I jestem przekonany, że tą siłą oddziaływania "Wywiad z wampirem" będzie przyciągał do siebie nowych czytelników jeszcze przez długie lata.

Gorąco polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz