niedziela, 23 października 2016

"Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych" - Wojciech Józef Burszta, Mariusz Czubaj

Tytuł: Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych
Autor: Wojciech Józef Burszta, Mariusz Czubaj
Wydawnictwo: MUZA
Data wydania: 2007r. (data przybliżona)
Liczba stron: 286
 
Ciekawa, naprawdę ciekawa książka. Jak to z wszelkiego rodzaju zestawieniami bywa, również i to jest zestawieniem subiektywnym. Jednak w dużej mierze wypada się chyba zgodzić z wyborami dokonanymi przez autorów. Choć nie w każdym miejscu. Tak czy owak, książkę czyta się świetnie.
 
Autorzy dokonali wyboru najważniejszych swoim zdaniem powieści kryminalnych i pokusili się o skreślenie na ich temat kilku słów... Całość uzupełnili rozważaniami o kryminale jako takim (przyznam, zajmującymi) i krótkimi wywiadami z twórcami. Nieźle to wygląda na papierze.
 
Nie sposób jednak w kilku miejscach nie odczuć zgrzytu - jak już wspomniałem, jest to zestawienie subiektywne i również mi kilka rzeczy się nie spodobało. Trudno bowiem się zgodzić z podciąganiem pod kryminał, dajmy na to, powieści szpiegowskich (Tom Clancy "Polowanie na Czerwony Październik"), czy choćby horrorów (Stephen King "Misery"... w tym miejscu naprawdę zazgrzytałem zębami). Prawo autorów do subiektywnego wyboru uznaję, jak najbardziej... Lecz moim subiektywnym prawem jako czytelnika jest podnieść w tych kilku miejscach raban i się oburzyć. Co też niniejszym czynię ;) ...
 
Książkę ogólnie oceniam na plus. Mało jest takich pozycji na rynku. Zestawienie jest dyskusyjne, zgoda, ale JEST - to też ma swoją wartość, która przekłada się na fakt, że warto docenić istnienie tej książki.
 
Polecam.

1 komentarz:

  1. Istotnie, kwestia definiowania kryminału nie jest prosta. To, czy wyczuwamy zgrzyt z powodu włączenia powieści powieści szpiegowskich w granice powieści kryminalnej, zależy od tego, jaką definicję tych pojęć przyjmujemy. Warto się nad tym zastanowić, a jeszcze lepiej, rzucić okiem na dotychczasowe strategie definicyjne.

    OdpowiedzUsuń