sobota, 27 sierpnia 2022

Mistrzowski samouk Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie - Barbara Oakley, Olav Schewe


Autor: Barbara Oakley, Olav Schewe 
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 12.07.2022
Liczba stron: 142


Sztuka efektywnej nauki.

Wszyscy uczymy się przez całe życie - każdy, kto myślał, że po opuszczeniu murów szkoły lub uczelni zakończy swój proces edukacji wie, że w powyższych słowach kryje się niezaprzeczalna prawda. Co jednak, jeśli nasze nowe wyzwania są nam albo nie w smak, nie leżą w zakresie naszych umiejętności/zainteresowań, lub kompletnie się nam nie podobają, a jesteśmy zmuszeni opanować jakiś nowy materiał (np. ze względów zawodowych)? Wtedy musimy jakoś się spiąć i... przyswoić nowy zasób wiedzy. Ale jak to zrobić? Niniejsza książka może nam w tym wydatnie pomóc i sprawić, że każda partia nowej wiedzy zostanie przez nas pochłonięta niczym woda przez gąbkę.


Na wstępie rozważań na temat konieczności bycia samoukiem (bo do tego właśnie rzecz się sprowadza) warto zadać sobie pytanie, co może nas hamować. I to nie tylko z poziomu zwykłego lenistwa, odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę (osławiona prokrastynacja), czy też intelektualnego obrzydzenia. Zapominalstwo. Prokrastynacja. Impulsywność. Lenistwo... Jak to się dzieje, że rujnują one starannie przygotowane plany samodoskonalenia się i nabywania nowych umiejętności? I jakie możemy znaleźć względem nich środki zaradcze?


We współczesnym świecie umiejętność efektywnego uczenia się jest niezwykle istotna. Proces edukacji nie kończy się na otrzymaniu świadectwa czy dyplomu ukończenia szkoły - chcemy tego, czy nie, musimy uczyć się przez całe życie. Gorzej, jeśli nie potrafimy skutecznie przyswajać wiedzy. W efekcie odkładamy naukę w nieskończoność, a gdy się już zmusimy do otwarcia podręcznika, to bardzo szybko dopada nas znużenie i dekoncentracja. Niewiele też pamiętamy z przeczytanych fragmentów.

Dzięki tej książce nauczymy się metod pomocnych w opanowaniu dowolnego materiału. Techniki te opracowano na bazie osiągnięć neuronauki i psychologii kognitywnej, aby w maksymalny sposób wykorzystać cechy ludzkiego mózgu i jego naturalne możliwości. Poszczególne metody zostały dodatkowo przetestowane i wzbogacone o doświadczenia licznych mistrzów uczenia się. Zawarty tu materiał pozwala na błyskawiczne zgłębienie dowolnej dziedziny: matematyki, języka obcego, programowania, karate czy gotowania.


Brzmi to wszystko bardzo mądrze i jest tak nie bez przyczyny, albowiem lektura oparta jest na solidnych podstawach z pogranicza psychologii, coachingu i współczesnych zdobyczy nauki. W efekcie - już po lekturze - możemy nabyć wiedzę o tym, jak zwalczać własne złe nawyki, jak się skutecznie mobilizować, a także zrozumiemy naukowe podstawy stanu rzeczy, który hamuje nasz proces samodoskonalenia się. Stara prawda mówi o tym, że jeśli "znamy wroga", to możemy z nim skutecznie walczyć. Wiele w tym prawdy - znając przyczyny naszej indolencji na polu kształcenia się możemy jeszcze lepiej z tym zjawiskiem walczyć. Ma to swoje wydatne odzwierciedlenie w zaprezentowanych na łamach książki przykładach, ćwiczeniach i metodach pracy nad samym sobą.


Czy warto przeczytać "Mistrzowskiego samouka"? Jak najbardziej. Jeżeli nie spróbuje się nowych metod względem jakiegoś problemu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziemy dalej stać w miejscu. A zatem wydaje mi się, że jak najbardziej warto spróbować tych z niniejszej książki.

Sensus - dziękuję.

#mistrzowskisamouk #sensus #wydawnictwosensus #samodoskonalenie #coaching #kształceniesię #wiedza #prokrastynacja #wewnatrzinazewnatrz #psychologia #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #wewnatrzinazewnatrz #bookreview #bookreviewpolska












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz