sobota, 27 sierpnia 2022

Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb - Samira Ahmed, Dhonielle Clayton , Tessa Gratton, Heidi Heilig, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Kayla Whaley


Autor: Samira Ahmed, Dhonielle Clayton , Tessa Gratton, Heidi Heilig, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Kayla Whaley
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 14.06.2022
Liczba stron: 336


Trumienne historie.

Pełnia księżyca. Niesamowity nastrój zagrożenia i pewność, że coś się zaraz wydarzy. Zimna obecność obcego bytu. Spojrzenie w bezdenne oczy, bezradność wobec faktu, że potwór jest tuż o krok i ciągle się zbliża. Ukąszenie... Odgłos zasysanej z naszych własnych żył krwi... Historie o wampirach zna każdy z nas. Przez ostatnie lata - co słusznie należy wiązać z włączeniem wampirów w główny nurt popkultury - mnoży się ich coraz więcej, przybierają one coraz to nowe oblicza, konteksty i fabularne uwarunkowania. Tematyka związana z wampirami w efekcie nieuchronnie dryfuje w stronę czegoś, co można nazwać ugrzecznioną wersją dla nastolatków (nad czym osobiście bardzo ubolewam). Niniejsza antologia to zbiór współczesnych nam tekstów dotyczących nocnych krwiopijców - przewodnikami po nich będą Zoraida Cordova i Natalie C. Parker.


Opis książki głosi, iż jest to:
Zbiór mrożących krew w żyłach opowieści, napisanych przez najpopularniejszych autorów literatury dla młodzieży. W "Rodzie Czarnych Szafirów" Dhonielle Clayton odkrywa sekretny świat wampirów oraz magię kryjące się za drzwiami Nowego Orleanu. Poznajmy "Chłopców z Krwawej Rzeki" Rebekki Roanhorse oraz ich kuszącą moc i straszliwe ofiary. A w "Pierwszym zabójstwie" V.E. Schwab bądźmy świadkami wielowiekowej walki wampirów z ich zabójcami oraz zakazanej miłości wywołującej dreszcz emocji. Wampiry czające się w mediach społecznościowych, wampiry głodne czegoś więcej niż krwi, wampiry ujawniające się i szykujące do pierwszego zabójstwa – ten fantastyczny zbiór daje nową interpretację wiekowej klasyki. Oto ewolucja wampira – i rewolucja na kartach papieru!

Hmm... Co prawda zgadzam się ze stwierdzeniem, iż jest to "nowa interpretacja wiekowej klasyki", jednak osobiście byłbym daleki byłbym od stwierdzenia, że mamy właśnie do czynienia z czymś, co da nam bogaty, pełny i adekwatny obraz współczesnego pojmowania wampiryzmu i samych wampirów. Jeżeli teksty takie, jak te tutaj, brać za obowiązujący obecnie "wampiryczny kanon", to pozostaje mi tylko jedno stwierdzenie - Świecie, dokąd zmierzasz?...


Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka dobrze znanych, wampirzych motywów, które nie tylko stale są obecne w głównym nurcie światowej literatury (i to nie tylko spod znaku fantasy), ale które zagościły także na stałe w wiodącym nurcie popkultury (co moim zdaniem całą ideę co prawda w efekcie wypacza, ale trendem jak najbardziej jest). Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Czy jednak warto skusić się na to, co proponują autorzy tekstów z niniejszej antologii? Obiektywnie patrząc - być może i tak, jednak subiektywnie - proszę traktować to tylko i wyłącznie jako moją prywatną, niezobowiązującą opinię; choć czuję, że niejeden z Was ją podzieli - nie... Nie, nie i jeszcze raz nie.


Nie wątpię, że autorzy zamieszczonych w książce opowiadań chcieli dobrze; że próbowali nadać wampirom bardziej współczesne oblicze (ukształtowane, w dużej mierze, przeklinaną przeze mnie w myślach sagą "Zmierzch"...), bardziej strawne dla świata, idącego w stronę ucywilizowania i zamknięcia w karby poprawności wszystkiego, co tylko można. To, dokąd zmierza świat (nie tylko względem w/w chorej poprawności) to osobny temat, jednak w przypadku niniejszej antologii trzeba powiedzieć wprost, że dostajemy do rąk obraz naszych czasów: sztucznie uczłowieczone, pradawne istoty, których groza (przynależąca im słusznie i od zawsze) rozmywa się w stylizowanych na literaturę młodzieżową próbach uczynienia z wampirów istot bliższych ludziom, niż ma to sens i zasadność.

Zgroza!...

Być może jestem uprzedzony. Ok, trudno. Dla mnie KANON to wciąż "Dracula" Stokera i Barlow z "Miasteczka Salem" Kinga. Strach, niepewność i poczucie zagrożenia, a nie sztucznie wykreowane ni to kreatury, ni to pół-ludzie, łaknący uczuć, miłości, czy like'ów w mediach społecznościowych. Dla mnie współczesny punkt widzenia na wampiryzm jest nie do przyjęcia - i nie ma co ukrywać, że nie przekłada się to na moją opinię o tej książce. To się jak najbardziej przekłada.


Nie chcę niczego ujmować autorom tekstów z niniejszego zbioru. Pod kątem warsztatu, budowy historii, fabuły i losów głównych bohaterów jest to narracyjno-literacka górna półka. Problem stanowi dla mnie wampiryczny przedmiot rozważań, który sprowadzono do poziomu dylematu nastolatka w zakresie pytania pt. "co mam ze sobą zrobić, żeby mnie lubili, bo nie chcę być nieakceptowany"... Takie pojmowanie kwestii wysysających krew nocnych łowców to groteskowy potworek współczesnej literatury.

Liczyłem na to, że może zamieszczone tutaj opowiadania zmienią moje nastawienie, opinię i poglądy. Niestety tylko się zawiodłem i utwierdziłem jednocześnie w przekonaniu, że dzisiejszy sposób patrzenia na wampiry to jedno wielkie błądzenie dzieci we mgle, które na siłę chcą znormalizować coś, co z samej definicji jest paranormalne.


Jeśli chciałbym być złośliwy, to wytknąłbym, że losy drugiego sezonu serialu Netflixa, opartego na opowiadaniu Schwab (rzecz jasna mowa o tekście z niniejszego zbioru) wiszą na włosku nie bez przyczyny (jakościowo-merytorycznej). Ale nie jestem złośliwy, więc tego nie zrobię :)

Antologia jest... dla wytrwałych i tolerancyjnych względem grzebania przy wampirycznym kanonie. Jeśli zaliczacie się do tego grona - proszę bardzo, książka się Wam spodoba :) Bardzo fajnie "vampires for kids" :) Jednak "wampirzym tradycjonalistom" lekturę odradzam (w trosce o Wasze późniejsze koszmary ;) ).

Zapraszam raz jeszcze do sekcji
Nowości Księgarni taniaksiazka.pl


Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni
taniaksiazka.pl

#wampiryniestarzejąsięnigdy #nataliecparker #zoraidacordova #bloggujezTK #taniaksiazka #ksiegarniataniaksiazka #cosnapolce #bookstagram #bookstagrampolska #bookreview #recommendedbooks #wampiry #kły #dużokłów #wysysaniekrwi #vampires












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz