Tytuł: Kryptowaluty dla zabieganych
Autor: Michał Zajda
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 09.11.2022
Liczba stron: 368
Świat kryptowalut.
Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Stellar, NEO. Być może części (większości?) z Was te nazwy nie są obce. Pozostałym warto objaśnić, że mowa o kryptowalutach - pieniądzu przyszłości (czy rzeczywiście?), którego tajniki i sekret ukrytego w nim sukcesu to dla wielu zwykłych zjadaczy chleba enigma w czystej postaci. A może to wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowane? "Kryptowaluty dla zabieganych" to idealny przewodnik dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę w tym temacie. Objaśni nam go autor - Michał Zajda.
Kryptowaluty - czy to rzeczywiście pieniądz przyszłości? A może jest to po prostu narzędzie w rękach spekulantów? Obietnica szybkiego i łatwego zysku? Napompowana bańka? Kamień milowy rozwoju cywilizacji? Po lekturze - być może - samodzielnie odpowiecie sobie na powyższe pytania, bo wreszcie zrozumiecie, czym w rzeczywistości są kryptowaluty i stale wspominany w ich kontekście blockchain.
W fascynującą podróż po tym finansowym świecie przyszłości (czy rzeczywiście jest w tym przyszłość?) zabierze nas Michał Zajda - jeden z
twórców blockchaina nowej generacji. Posługując się przemawiającymi do
wyobraźni przykładami z życia codziennego, zerwie on z kryptowalut zasłonę
wiedzy tajemnej, mitów i niedopowiedzeń.
W trakcie lektury wielokrotnie przewija się nam pojęcie blockchain - cóż to takiego? W największym skrócie można powiedzieć, że jest to system oparty o rosnącą listę rekordów, zwanych blokami, które powiązane są ze sobą przy użyciu kryptografii. Każdy blok składa się ze znaku czasowego, danych transakcji oraz kryptograficznego haszu poprzedniego bloku, dzięki któremu formują one jednokierunkowy łańcuch, w którym tworzone bloki powiązane są ze wszystkimi wcześniejszymi. Brzmi strasznie? Może tylko na początku ;) - dzięki tej książce wszystko stanie się dla Was jasne :) A samo pojęcie jest istotne, albowiem właśnie w oparciu o blockchainy powstały kryptowaluty na czele z Bitcoinem (nie odwrotnie!).
Na podstawie lektury przekonamy się, jak kryptowalutowy blockchain może wpłynąć na nasze życie. Ekologia,
rozwój społeczeństwa obywatelskiego, płynna demokracja, inteligentne
miasta, księgi wieczyste, łańcuchy dostaw, inicjatywy samorządowe,
sprawy notarialne, nowy wymiar rozrywki, opieka medyczna, nowe
technologie, prywatność (i wiele więcej) - wszystko to ma tak naprawdę związek z kryptowalutami. Ich sekret poznamy w 19 krótkich i
przystępnie napisanych rozdziałach.
Książka - muszę to przyznać - przedstawia tematykę kryptowalut bardzo dogłębnie i do bólu analitycznie, a jednak niesamowicie przystępnie i w jasny, zrozumiały sposób. Wszystko to, co dla laika brzmi niezrozumiale i strasznie, staje się dzięki autorowi jasne jak słońce. I to jest niewątpliwy plus tej książki.
Mamy tutaj jednak także kontrowersje i szereg pytań, które tylko teoretycznie powiązane są z jakimiś odpowiedziami. Oto bowiem z lektury można wysnuć wniosek, że kryptowaluty w sposób nieunikniony są czymś na kształt przyszłości nie tylko samych walut, ale także i innych segmentów dzisiejszej gospodarki, a tymczasem - dosłownie w przeddzień pisania przeze mnie tych słów - na naszych oczach upada FTX: trzecia co do wielkości giełda kryptowalut na świecie... Jak pogodzić ten fakt z tezami książki? Dobre pytanie... Rynek kryptowalut chyba nie jest (jeszcze?) - jak widać - tak mocny, jak można byłoby sądzić (tradycyjne giełdy oparte o tradycyjne waluty wszak wciąż, pomimo drastycznych spadków, istnieją i mają się dobrze). W każdym razie trudno w tej sytuacji nie być nieco sceptycznym względem wydźwięku lektury.
Temat z całą pewnością godny jest uwagi, a niniejsza książka jest obecnie chyba najbardziej aktualnym, jasnym i klarownym przewodnikiem po świecie kryptowalut, jaki można w tej chwili znaleźć. Jeśli więc ciekawi Was ten świat i chcielibyście poznać go od podszewki - sięgajcie śmiało.
Insignis - dziękuję.
#kryptowaluty #kryptowalutydlazabieganych #michałzajda #finanse #blockchain #cosnapolce #insignis #wydawnictwoinsignis #dobraksiazka #czytamksiazki #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz