niedziela, 27 listopada 2022

Ubongo Duo - Grzegorz Rejchtman


Tytuł: Ubongo Duo
Seria: Ubongo
Autor: Grzegorz Rejchtman
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data wydania: 14.09.2022
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1-2
Czas gry: 30 minut


Ubongo we dwoje.

Znakomita seria gier spod szyldu "Ubongo" doczekała się niedawno swej kolejnej odsłony, która przeznaczona jest dla dwóch osób. Jeśli zatem jest Was akurat dwoje, lubicie gry z tej serii i mielibyście ochotę na nieco uproszczony, skrojony akurat pod wasz duet model rozgrywki, to bardzo dobrze trafiliście :)


Gra pomyślana jest jako sposób na ciekawe spędzenie wieczoru - jej praktyczne zastosowanie jest dowolne, a jego sednem jest kreatywne zaangażowanie naszych szarych komórek. I dużym plusem tego pomysłu jest to, co od zawsze stanowi o sile planszówek - nie ma tu konieczności odpalania telefonu, czy komputera!

Idea całej serii gier "Ubongo" - a więc także i tej - jest bardzo prosta. Każdy z graczy otrzymuje planszę oraz zestaw różnokształtnych kafelków, które trzeba odpowiednio wpasować we wzór z planszy. No i trzeba to zrobić przed innymi, a ten, komu się to uda, krzyczy "Ubongo" i otrzymuje stosowną nagrodę za wygranie danej rundy (których mamy łącznie 9).


Oto specjalna wersja kultowej gry „Ubongo” dla 2 graczy! Zawiera ona klocki o bardziej skomplikowanych kształtach i nowe plansze zadań. Obaj gracze będą rozwiązywać tę samą łamigłówkę! Kto pierwszy zakryje pola swoimi kafelkami? Dwa poziomy trudności umożliwiają dostosowanie gry do wieku i doświadczenia graczy.

Elementy gry:
- 1 dwustronna plansza punktacji
- 2 pionki
- 2x21 kafelków
- 2x9 plansz zadań (na każdej stronie planszy znajduje się 20 zadań: strona A - łatwiejsze zadania,
strona B - trudniejsze zadania)
- 1 kostka dwudziestościenna


Gra polega na ułożeniu w jak najkrótszym czasie wylosowanych zestawów z łamigłówkami. Do ich ułożenia służą nasze kafelki - musimy je tak dopasować do łamigłówki, aby została ona ułożona tak, żeby żaden element nie wystawał za linie; obrazek łamigłówki musi zostać przez nas odwzorowany idealnie za pomocą tego, co mamy w ręku. Czas ma tutaj ogromne znaczenie, wygrywa bowiem ten, kto dokona tego najszybciej.


W wariancie dla dwóch osób, który tutaj omawiam, należy wylosować za pomocą kostki zestaw kafelków, którymi będziemy się posługiwać. Rozgrywka dla 2 graczy składa się z 9 rund (czyli mamy dla każdego po 9 osobnych plansz), a każda plansza to 20 możliwych zestawów kafelków do wylosowania. Możliwości grania (tak jak i możliwe kombinacje kafelków) są więc całkiem spore.

W grze mamy także dwa poziomy trudności, albowiem wszystkie 9 plansz ma drugą stronę (strony A i B), spośród których wersja A jest łatwiejsza, a B trudniejsza. Jeśli zatem uporacie się z prostym wariantem, czekać na Was będzie drugie, trudniejsze wyzwanie!


"Ubongo Duo" wymaga myślenia przestrzennego i bez wątpienia pozwala rozwijać naszą wyobraźnię (i to nie tylko tę przestrzenną!). Czas przy grze mija niesamowicie szybko i jest to naprawdę znakomita zabawa - i to tym lepsza, że wspólna! Planszówka w stylu "Ubongo" to świetny pomysł na spędzenie wieczoru lub popołudnia; dobra zabawa gwarantowana!

Jeśli gra ma jakiś mankament, to należy jako taki wskazać na kiepską - moim zdaniem przynajmniej - jakość plansz do gry... Nie są one (tak jak w przypadku innych gier z serii) w żaden sposób usztywnione, co czyni je podatnymi na uszkodzenia, pogniecenia, itp. Szkoda - poprawa tego elementu składowego gry wyszłaby całości zdecydowanie na plus.


Poza tą sprawą gra nie posiada słabych punktów. To w dalszym ciągu fantastyczna zabawa dla szarych komórek, z której przyjemność może czerpać absolutnie każdy w wieku powyżej 8 lat :) (co samo w sobie jest umowną granicą wieku - śmiało można spróbować zagrać także z młodszymi uczestnikami; jest spora szansa, że sobie poradzą, gra jest bowiem naprawdę bardzo prosta).


Polecam!

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

#ubongoduo #ubongo #grzegorzrejchtman #egmont #egmontpolska #planszówki #grybezprądu #gramywplanszówki #graniełączy #graplanszowa #bookstagram #dladzieciidladorosłych #wspólnespędzanieczasu #pomysłnawieczór












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz