sobota, 16 marca 2024

Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła - Carl F. Neal

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 17.01.2024
Liczba stron: 200


Święto światła.

Zima ma niestety to do siebie, że sporo z niej zimna, mroku i stanu uśpienia, który ogarnia całą przyrodę przed nadejściem wiosny. Pocieszające jest jednak to, że z każdym zimowym dniem sukcesywnie pojawia się odrobina światła więcej. 1 lutego obchodziliśmy swoisty półmetek tego procesu, który w tradycji celtyckiej zwany jest jako święto światła Imbolc - dzięki książce z serii "Sabaty" zatytułowanej "Imbolc. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto światła" będziemy mogli pozna świto światła nieco bliżej.


Imbolc (obchodzony 1 lutego), zwany inaczej świętem światła lub dniem św. Brygidy, to moment, który wyznacza połowę drogi między zimą a wiosną. To czas, gdy najważniejszą rolę odgrywają pierwsze promienie słońca, a także chwila pojawienia się iskierek światła po zimowych ciemnościach. Co ciekawe, święto to miało oznaczać oczyszczenie przez „ogień i wodę”, a poświęcone było irlandzkiej bogini wiosny, poezji, lecznictwa i rzemiosła, Brigid. Najwcześniejsze wzmianki o Imbolcu w literaturze irlandzkiej pochodzą z X wieku. Poezja z tamtego okresu odnosi święto do mleka owcy. Spekuluje się, że wynika to z cyklu hodowlanego owiec i rozpoczęcia laktacji. Festiwal Imbolc związany jest też z magią przepowiadania pogody. Według niektórych hipotez w wyniku chrystianizacji Celtów święto Imbolc zostało zastąpione przez Ofiarowanie Pańskie obchodzone dzień później tj. 2 lutego.


Podczas ceremonii w trakcie Imbolc stosuje się wiele świec, które symbolizują światło i ciepło, ogień zaś uosabia iskrę życia. Ziemia jest już gotowa do wydania nowego życia, więc i ludzie przygotowują się do nadchodzącej wiosny i duchowego odrodzenia. Książka prezentuje współczesne sposoby celebrowania sabatów z wykorzystaniem między innymi: zaklęć i wróżb, receptur i rękodzieła, modlitw i inwokacji oraz rytuałów.

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.


Niniejsza książka zawiera proste rytuały, inwokacje i zaklęcia, dzięki którym w pełni wykorzystacie energię i moc Imbolc. Ponadto prezentuje tradycje tego sabatu, co ułatwia zrozumienie niezwykłej magii wiążącej się z momentem półmetka pomiędzy zimą, a wiosną oraz sprawi, że z łatwością i radością będziemy mogli obchodzić to święto także współcześnie.

Warto w tym miejscu nadmienić, że wszystko to nie ma najmniejszego związku z nawoływaniem do pogaństwa, czy też z jakimkolwiek bluźnierstwem. Są oczywiście tacy, którzy takie książki najchętniej spaliliby na stosie (już na samo brzmienie słowa "sabat"), lecz to tylko dowód zacofania i ciemnoty. Święto takie jak Yule (a także Mabon, Lammas, Lithe i inne) to dziś nie wyraz buntu wobec jakiejkolwiek wiary, lecz raczej radosny sposób celebracji najpiękniejszego i jednego z najbardziej słonecznych momentów w ciągu całego roku. Dobrze jest mocno ten fakt podkreślić.


Publikacja zamyka bestsellerowy cykl książek o sabatach, dzięki któremu możesz żyć zgodnie z rytmem natury i Kołem Roku, i każdego dnia korzystać z mocy wiccańskich świąt. Poszczególne tomy serii zawierają opisy rytuałów, medytacje, wróżby, receptury, a także prezentują stare i nowe praktyki celebrowania świąt, zgodnie z rytmem natury i Kołem Roku.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości 
TaniaKsiazka.pl


Zapraszam raz jeszcze do sekcji 
Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #imbolc #świętoświatła #carlfneal #sabaty #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz