Autor: John Philip Louis , Karen McDonald Louis
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 25.01.2024
Liczba stron: 320
Jak być dobrym rodzicem.
Wychowanie dziecka to trudny proces, w którym niełatwo o błędy. Każdy rodzic wie, jak trudny jest to kawałek chleba - zwłaszcza na płaszczyźnie potrzeby zaszczepienia dziecku właściwych wzorców, postaw i życiowych umiejętności, które pomogą mu w dorosłym życiu. Niezwykle ważna w tej materii jest kwestia skutecznego i właściwego zaspokojenia potrzeb emocjonalnych dziecka, które często nie są przez rodziców właściwie definiowane, a bywa nawet, że się je pomija. Jak uniknąć błędów na tym polu? Tego dowiemy się z bardzo dobrze napisanej książki pt. "Potrzeby emocjonalne dziecka".
Na co dzień każdemu rodzicowi zdarza się popełnić jakiś błąd - to nieuniknione. Świadomość tej prawidłowości czasem nakłada na rodzica niepotrzebną presję, jednak nie wolno dopuścić do tego, aby własne słabości stanęły na przeszkodzie zaspokojenia potrzeb, które są najważniejsze dla naszych dzieci: mowa przede wszystkim o szeregu potrzeb emocjonalnych na czele z potrzebą bezpieczeństwa, akceptacji i traktowania dziecka podmiotowo.
Zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych dziecka nie jest tylko
zaleceniem dla rodziców i sugestią co do zmiany postępowania – jeśli
chce się wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko, to jest to absolutna konieczność. Większość
rodziców robi wszystko, by okazać dzieciom miłość, troskę i
zrozumienie. Oczywiście nie ma idealnych ojców ani idealnych matek –
wszyscy opiekunowie popełniają błędy, powielają wzorce z własnego
dzieciństwa i mimo dobrych chęci czasem postępują niewłaściwie. Dzieci
nie potrzebują jednak rodziców perfekcyjnych – potrzebują rodziców,
którzy je szanują, słuchają ich oraz próbują je zrozumieć.
Jak uniknąć rodzicielskich błędów i zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka? Właśnie tego dowiesz się z tej książki. Karen i John Louisowie napisali ją po tym, jak prowadzone przez nich warsztaty „Good enough parenting” odniosły ogromny sukces. Swoją filozofię mądrego wychowania opierają na przekonaniu, że najważniejsze jest zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych dziecka, do których należą: bezpieczne przywiązanie i akceptacja, zdrowa autonomia i kompetencja, realistyczne granice, realistyczne wymagania i wzajemność oraz wspólnota i wartości nadrzędne.
Autorzy wyjaśniają, że troszczenie się o te potrzeby
jest kluczowe dla prawidłowego, zdrowego rozwoju, a ich niezaspokojenie w
dzieciństwie stanowi przyczynę większości zaburzeń, problemów z
samooceną czy trudności w relacjach. Toksyczne i bolesne doświadczenia
prowadzą do powstania negatywnych wzorców myślenia, odczuwania i
zachowania, które dzieci wnoszą w dorosłe życie, w relacje z partnerami i
we własne rodzicielstwo.
Co można jeszcze dodać? Chyba to, że dobrze byłoby w dziele zaspokajania potrzeb emocjonalnych dziecka zadbać o to, aby traktować dziecko (na miarę jego wieku oczywiście) jak partnera, któremu pewne rzeczy się tłumaczy (a nie jak mającego wykonywać ślepo wszystkie polecenia "podwładnego"). Fajnie byłoby też sprawić, że zdejmiemy z dzieci wszelką presję - w nadmiarze może ona być tylko i wyłącznie szkodliwa.
Nowe, rozszerzone wydanie poradnika
zawiera wiele praktycznych wskazówek, ćwiczeń i podpowiedzi, jak
zaspokajać podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka i jednocześnie
uniknąć przekazania mu własnych dysfunkcyjnych wzorców. Oprócz
negatywnych schematów autorzy przedstawiają także najnowsze wnioski z
badań na temat kształtowania się schematów pozytywnych, które wspierają
proces wychowawczy.
Dobrze jest pamiętać, że potrzeby emocjonalne naszych dzieci i ich zaspokojenie w młodym wieku mają kluczowe znaczenie dla efektywnego funkcjonowania naszych pociech w dorosłym życiu. Wszystko to, co wpłynie na rozwój emocjonalny dziecka za młodu znajdzie swe odbicie później, gdy zacznie żyć na własny rachunek. Dbajmy więc o to, aby rozwój emocjonalny dzieci był harmonijny i zaspokajał wszystkie ich potrzeby.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.
#potrzebyemocjonalnedziecka #johnphiliplouis #karenmcdonaldlouis #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz