niedziela, 26 maja 2024

Na tropie podejrzanych zachowań. Ponad 90 ćwiczeń, które pomogą dziecku rozpoznać trudne zachowania u siebie i u innych oraz sobie z nimi radzić - Artur Gębka

Autor: Artur Gębka
Data wydania: 15.02.2024
Liczba stron: 120


Właściwa ocena ryzyka.

W życiu każdego dziecka w nieunikniony sposób przychodzi moment, w którym zaczyna się ono usamodzielniać. Wiąże się to m.in. z odkrywaniem świata na własną rękę oraz z podejmowaniem wyzwań i zachowań, które można uznać za potencjalnie ryzykowne. Jak właściwie ocenić związane z nimi ryzyko? W jaki sposób można pokazać dorastającemu dziecku właściwe wzorce tak, aby zaczęło je powielać ograniczając jednocześnie zachowania o zabarwieniu negatywnym? Dobrym pomysłem może okazać się podsunięcie dziecku bardzo mądrze napisanej książki pt. "Na tropie podejrzanych zachowań".


Książka dedykowana jest dzieciom w wieku 9-13 lat. Do takiego grona odbiorców zdecydowanie łatwiej jest dotrzeć za pomocą praktycznych przykładów, dlatego też autor (Artur Gębka) proponuje przede wszystkim praktyczne ćwiczenia, dzięki którym dziecko będzie w stanie właściwie ocenić poszczególne wzorce zachowań i zacząć stosować je w praktyce (oczywiście w ich pozytywnym znaczeniu).

Każdy z nas codziennie podejmuje wiele różnych zachowań. Niektóre z nich pomagają nam budować relacje, osiągać ważne dla nas cele oraz chronić się przed niebezpieczeństwem, z kolei inne mogą sprowadzać na nas kłopoty, ranić naszych bliskich, a nawet nas samych. Dotyczy to również dzieci. Jak rozpoznać, które zachowania nam służą, a które nie? Czy możliwe jest wyeliminowanie ze swojego życia wszystkich podejrzanych zachowań? I czy można oceniać kogoś tylko na podstawie jego zachowania?


Na te i inne pytania odpowiada książka Na tropie podejrzanych zachowań. Została ona napisana z myślą o dzieciach w wieku 9–13 lat. W tym wieku coraz częściej pojawiają się zachowania, które mogą niepokoić rodziców i opiekunów. Dzieci w naturalny sposób zaczynają śmielej eksplorować otaczający je świat, podejmując również zachowania bardziej ryzykowne. Ćwiczenia zawarte w książce, oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii dialektyczno-behawioralnej, pomogą dziecku ograniczyć zachowania, które mu nie służą, i budować obraz siebie w sposób życzliwy, bez krzywdzących ocen na swój temat. Bohaterowie książki mają do rozwiązania sześć zagadek związanych z podejrzanymi zachowaniami. Zachowania te stanęły na drodze dzieci, sprowadzając na nie wiele kłopotów.

Przyłączając się do biura detektywistycznego Maksa i Toli, twoje dziecko:
- Nauczy się rozpoznawać zachowania ryzykowne,
- Ograniczy zachowania agresywne i autoagresywne,
- Zrozumie, jakie postawy mogą prowadzić do problemów związanych z uzależnieniem,
- Przestanie powielać niekonstruktywne wzorce zachowań,
- Zrozumie, które zachowania ułatwiają osiąganie własnych celów bez ranienia innych ludzi,
- Nauczy się konstruktywnie radzić sobie z problemami.


Książki w rodzaju proponowanej lektury to zbiór niesamowicie cennych wzorców, które młody odbiorca jest w stanie zacząć rozpoznawać, właściwie je przy tym oceniając i wybierając te, które są słuszne i właściwe. Na każdego młodego człowieka u progu dorosłości czeka wiele wyzwań, interakcji i sytuacji, w których będzie musiał zabrać jakieś stanowisko - dlatego też właściwa ocena danej sytuacji, związanego z nią ryzyka oraz słusznego wzorca zachowania jest tak bardzo istotna.


Z całą pewnością "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Młodość to czas nauki, należy nią tylko odpowiednio pokierować. To zadanie dla dorosłych, którzy poza codziennymi działaniami wychowawczymi powinni wręcz zintensyfikować własne starania o szersze podejście w omawianym zakresie - np. o włączenie w proces wychowawczy wartościowych książek. Na przykład takich jak ta. Bez wątpienia będzie ona bardzo dobrym wyborem.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#natropiepodejrzanychzachowań #właściwaocenaryzyka #dorastanie #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland
 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz