Tytuł: Wielki świat
Seria: Lata chwały (tom 1)
Autor: Pierre Lemaitre
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 13.03.2024
Liczba stron: 576
Powojenne przemiany.
Pierre Lamaitre jak mało który ze współczesnych francuskich pisarzy potrafi zachwycić, skłonić do zadumy i pokazać nie tylko ludzkie historie oraz związane z nimi dramaty, ale także ma wyjątkowy dar pokazania ich czytelnikowi na tle historycznych wydarzeń, które na zawsze odcisnęły swoje piętno na losach dumnych synów i córek kraju znad Sekwany. "Wielki świat" to pierwszy tom nowego cyklu autora, który tym razem zabiera nas w podróż do powojennych czasów prosperity obejmującej lata 1945-1975.
Po trylogii „Dzieci katastrofy”, niezwykłym fresku rozpiętym między dwiema wielkimi wojnami, autor porywa czytelników w szalony wir czasów powojennej prosperity. W jego centrum znajduje się zamożna rodzina Pelletierów, fabrykantów mydła. Lemaitre cofa się w czasie, by przez pryzmat ich losów, pełnego gwałtownych zwrotów i szalonych perypetii niezwykłego życia, wykreować zupełnie nową, ekstrawagancką ludzką komedię – dowcipną, ironiczną, brawurowo napisaną. „Wielki świat” opisuje trzydzieści lat – 1945-1975 – z dziejów powojennej Francji i jej kolonii, nazywanych Wspaniałym Trzydziestoleciem.
Louis Pelletier zbił fortunę na mydle. Ma nadzieję przekazać świetnie prosperującą fabrykę w Bejrucie najstarszemu synowi, Jeanowi. Ten jednak nie ma głowy do interesów i zamiast rozwijać rodzinne imperium, doprowadza je na skraj bankructwa. Jego żona marzy o Paryżu i splendorze wyższych sfer, więc namawia go na wyjazd. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego Jean powinien opuścić Bejrut – popełnił straszliwą zbrodnię.
Tymczasem najmłodszy syn Louisa, Etienne, zostaje
wysłany do Sajgonu w interesach. Tam rozpoczyna śledztwo dotyczące
przemytu towaru i gotówki dla Viet Minh, a dowody, które zebrał,
stanowią realne zagrożenie dla jego życia. Starszy od Etienne’a
François wyjeżdża do Paryża i zostaje dziennikarzem. Jego kariera
nabiera rozpędu, gdy bierze na warsztat sprawę brutalnego morderstwa
aktorki, prawdopodobnie ofiary seryjnego zabójcy, który może być bliżej
François, niż mu się wydaje. Osiemnastoletnia Hélène podąża za
braćmi do Paryża w poszukiwaniu przygód i wkrótce rzuca się w wir
rozwiązłego studenckiego życia. Musi jednak szybko dorosnąć, kiedy
zostaje wezwana do Indochin i kontynuowania śledztwa rozpoczętego przez
Etienne’a.
Potencjalnym zarzutem dla powieści może być sposób, w jaki autor przedstawia nam swoich bohaterów. Na przestrzeni pierwszych rozdziałów wydają się oni nijacy, pospolici, niezdolni do wzbudzenia u czytelnika sympatii. Są oni odbiorcy po prostu obojętni i wydaje się, jakby autor nie próbował nic z tym faktem zrobić... Myślę jednak, że może to być celowe - wszak historia rodziny Pelletier to tylko tło, pretekst do pokazania czegoś głębszego i większego: powojennych przemian, dotykających zarówno samej Francji, jak również terytoriów jej podległych.
Pierre Lemaitre pokazał w tej książce pewną praktyczną definicję mistrzostwa jeśli chodzi o warsztat pisarski i umiejętność odmalowania pewnych realiów. Nieraz jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - i tak jest właśnie w tej książce. Niektóre sceny, odmalowane poprzez dialogi, czy tylko przez małe obrazki skreślone piórem, są pewnym uchwyconym kadrem samym w sobie, ale mają też wymowę głęboką, której siłą jest to, czego nie widać i czego nie da się fizycznie przeczytać - Pierre Lemaitre pisząc jakiś np. akapit daje nam nie tylko składające się na niego słowa, ale też zestaw refleksji i niewypowiedzianych, ale znakomicie odczuwalnych emocji, które zajęłyby akapitów, każdorazowo, co najmniej 3-4... Wielki to talent i dar umieć oddać coś takiego... Brawo!
Zagłębienie się w świat pokazany przez Pierre'a Lamaitre to czysta przyjemność. Polecam!
Albatros - dziękuję.
#wielkiświat #PierreLemaitre #albatros #wydawnictwoalbatros #historia #francja #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #sensacja #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz