Autor: Annie Zimmerman
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 10.03.2024
Liczba stron: 368
Jak zmienić swoje życie?
Dlaczego naszym życiem rządzą schematy i co jest ich źródłem? Czy porażki w relacjach międzyludzkich to wyłącznie nasza wina, czy może skutek tego, jak ukształtowano nasze pojęcie o ich budowaniu? Wreszcie czy istnieje sposób na to, aby naprawić w samym sobie to, co (nie z naszej winy, ale jednak) nie działa prawidłowo i nareszcie zacząć żyć? Odpowiedzi na powyższe pytania może być wiele - sporo z nich znajdziemy w książce "Twój kieszonkowy terapeuta", która jest bardzo mądrą i logiczną próbą zdiagnozowania problemów dorosłego życia mających swe źródło w dzieciństwie.
Doktor Annie Zimmerman na co dzień pomaga osobom, które zmagają się ze swoim życiem. Pragną coś zmienić, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Pytają: Dlaczego wciąż wikłam się w nieszczęśliwe związki? Dlaczego ciągle tracę nerwy? Co jest ze mną nie tak? Odpowiedź jest prosta: wszystko z nimi w porządku. Tylko że zadają niewłaściwe pytania.
W
„Twoim kieszonkowym terapeucie” Zimmerman udowadnia, że kiedy
zrozumiemy, jak w okresie dorastania kształtują się wzorce zachowań,
które powielamy jako dorośli, nauczymy się odnajdywać przeszkody, jakie
sami sobie stawiamy – i zaczniemy je pokonywać. Proste ćwiczenia zawarte
w tej książce pozwolą zgłębić własną przeszłość, rozpoznać
szkodliwe schematy postępowania, które nieświadomie rozwinęliśmy, i
odkryć wskazówki, jak to wszystko naprawić. A po drodze odnaleźć
poczucie celu, siłę psychiczną i radość – każdego dnia.
Czyli - innymi słowy - tezę lektury można w teorii sprowadzić do prostej prawidłowości: to, co naruszyło nasz rozwój i emocjonalną równowagę w dzieciństwie zostaje z nami w dorosłym życiu i nie pozwala nam osiągać celów, do których dążymy. Oczywiście każdy z nas może mieć inne cele, jednak na potrzeby tej książki sprowadzono je do sukcesu na polu relacji międzyludzkich i osiągnięcia w takiej relacji szczęścia.
Z tezą o destrukcyjnym wpływie na dorosłość doświadczeń z dzieciństwa (oraz o skali tego wpływu) można dyskutować, jednak - niestety - tkwi w tym wszystkim sporo prawdy. Często nieprzyjemnej i związanej z koniecznością pracy nad samym sobą w dorosłym życiu. Bolesna prawda jest bowiem taka, że jeśli w dzieciństwie nasza psychika, świat emocji i sposób pojmowania relacji z drugim człowiekiem ukształtowano niewłaściwie, to nie ma innego sposobu na naprawę tego stanu rzeczy niż zburzenie tego zamku na piasku i mozolne zbudowania "siebie" na nowo. Pocieszające jest to, że lektury takie jak ta są w stanie w tym pomóc.
Co zyskamy sięgając po tę książkę? Przede wszystkim chwilę poświęconą samemu sobie i to chwilę w sensie dosłownym - tytuł książki zobowiązuje, albowiem zamieszczone tutaj rozdziały nie tylko działają na odbiorcę terapeutycznie, ale są także krótkie, rzeczowe i naprawdę nie zabierają dużo czasu koniecznego na ich przeczytanie. A czego dowiemy się w trakcie ich lektury? Będą to odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących nas samych i tego, co musimy na temat samych siebie zrozumieć.
Ponadto dotkniemy takich kwestii, jak regulacja własnych emocji, sposoby na uspokajanie się, auto-uzdrawianie samego siebie (głównie na poziomie mentalnym; jakkolwiek to brzmi) oraz to, co jest chyba w tej lekturze najważniejsze - sposobów na to, jak najzwyczajniej w świecie o siebie zadbać.
W tym miejscu WAŻNA UWAGA!: żadna książka prawdziwej terapii nie zastąpi. Zimmerman pokazuje tylko czytelnikowi pewien kierunek. Motywuje do działania, lepszego poznania samego siebie oraz do pracy, która nakieruje nasze emocjonalne wnętrze na właściwe tory. Nie jest to jednak lektura, która rozwiąże wszystkie Wasze problemy i jest "terapią" do zastosowania "od zaraz" (i na własną rękę). Bynajmniej. Ta lektura ma za zadanie jedynie pokazać, co i jak można zrobić. Taki pierwszy krok ku normalności. Reszta w Waszych rękach.
Książka jest niezwykle rzeczowa, mądra, napisana przystępnym językiem i zrozumiała nawet w najbardziej skomplikowanych aspektach. Autorce należą się wielkie brawa, a to tego powodu, że lektura jest w stanie - moim zdaniem - sprawić to, co stawia sobie za cel: dodać otuchy, pozwolić uwierzyć w to, że można coś ze sobą zrobić i że warto jest działać. Takie motywacyjne przekonanie to zawsze pierwszy krok na drodze we właściwym kierunku. Zimmerman z całą pewnością jest w stanie przekonać do tego, aby go zrobić.
Albatros - dziękuję.
#twójkieszonkowyterapeuta #anniezimmerman #psychologia #albatros #wydawnictwoalbatros #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #sensacja #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz