Tytuł: Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat (tytuł oryginału: Child Behavior)
Autor: Bates Ames Louise , F. L. Ilg , Sidney M. Baker
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 07.03.2018r.
Liczba stron: 336
Co kryje się w małych głowach?
Książka inteligentna, pełna rad, podręcznikowych wręcz opisów... Tak, poradnik jest z tej pozycji iście klasyczny. Nie powinno to jednak odstręczać, bo choć jest to poradnik, to poradnik przydatny, wskazuje on bowiem pewne normy, kamienie milowe i etapy, które dla każdego dziecka i wychowującego je rodzica powinny być punktem wyjścia do szeroko pojętego zrozumienia tego, co dzieje się w głowie małego człowieka.
Niniejsza pozycja miała swoją premierę w 1988 roku. Na przestrzeni lat była wielokrotnie aktualizowana i wznawiana, lecz - tak naprawdę - bardzo niewiele z jej pierwotnych treści się zdezaktualizowało. Przeciwnie, książka ta pomimo upływu lat wciąż ma swoją wartość, i to wartość opartą na początkowych tezach zawartych już w pierwszych wydaniach.
Co się dzieje w głowie naszego dziecka? Co je absorbuje w poszczególnych miesiącach i latach życia? Co jest wyznacznikiem normy, a co powinno zastanowić, zaniepokoić? Mniej więcej w tym guście prowadzona jest narracja "Rozwoju psychicznego dziecka...". Autorzy przedstawiają sukcesywnie kolejne etapy pierwszych lat życia naszych małych pociech, skupiając się na aspektach dotyczących ich psychicznego i emocjonalnego rozwoju. Właśnie - i przede wszystkim - dlatego ta książka jest tak istotna, przedstawiono w niej bowiem coś, co w moim odczuciu jest we wszelkiej literaturze stawiane nieco w tyle za aspektami prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci. Z biegiem lat i w miarę ukazywania się kolejnych książek dotyczących tego tematu podejście to co prawda się zmienia (na plus), mam jednak wrażenie, że lektury poświęcone psychicznemu rozwojowi dzieci są mimo wszystko w mniejszości. Cieszy więc fakt, że powstała książka taka jak ta.
Wszystkich zawartych ma kolejnych stronach opisów i sytuacji (wraz z odniesieniem ich w sztywny sposób do konkretnego wieku dziecka) nie należy traktować jako wyroczni nieomylnej i absolutnej. Ta książka to pewne odzwierciedlenie etapów rozwoju psychicznego dziecka uznanych powszechnie za normę, nie oznacza to jednak, że w indywidualnych przypadkach rozwój ten nie może przebiegać inaczej. Niniejsza publikacja ma na celu ukazanie tylko i wyłącznie prawidłowej drogi rozwojowej, która jednak nie zawsze jest identyczna. Warto o tym pamiętać, mając wszakże na uwadze, że małe odchylenia od "normy" nie są niczym złym, lecz odchylenia duże to już coś, co powinno zastanowić i skłonić rodzica do działania. Również takiemu rozpoznaniu i ocenie własnej sytuacji służy niniejsza książka.
Pozycja dobrze napisana, zwięźle i na przykładach obrazująca istotne dla czytelnika treści. Momentami być może kontrowersyjna (pochwała płaczu jako środka wiodącego do ujścia emocji, którego nie powinno się hamować; brak jasnej deklaracji sprzeciwu przeciw wymierzaniu klapsów), jednak jako całokształt - konstruktywna i wartościowa. Warta polecenia każdemu rodzicowi.
Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.
Bardzo ciekawie to zostało opisane.
OdpowiedzUsuń