poniedziałek, 28 czerwca 2021

Oblicza śmierci - Grzegorz Kapla


Autor: Grzegorz Kapla
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 05.05.2021
Liczba stron: 304


Ze śmiercią dookoła świata.

Jak okiełznać śmierć? Jak poradzić sobie z poczuciem straty po tym, gdy ktoś odchodzi? Te pytania i ostateczne kwestie są odwiecznym problemem, z którym zmaga się ludzkość. Śmierć jest nieodłącznym elementem rzeczywistości i ludzkiego życia, jednak sposobów na poradzenie sobie z tym zjawiskiem i na jego przeżywanie jest tyle, ile istnieje na świecie ludzkich kultur. Grzegorz Kapla próbuje zmierzyć się z tym zagadnieniem na łamach niniejszej książki.

Literatura faktu i reportaż (jako dział tematyczny Księgarni Tania Książka) to znakomite reportaże, wartościowe relacje, wspomnienia, dzienniki - jednym słowem fakty, które przez lata wpływały na kształt świata, na ludzi, na łączące ich zjawiska. To także fakty, które obecne i obserwowalne są także i dzisiaj. Czas przeznaczony na tego typu lekturę będzie zawsze czasem spożytkowanym właściwie - to czysta wiedza, która zawsze jest wielką, kształcącą człowieka wartością.


Jak różne kultury odnoszą się do zjawiska śmierci? Jak żegnani są zmarli, w co wierzą - względem życia po śmierci - poszczególne kultury i społeczności? Grzegorz Kapla stawia tego rodzaju pytania, co w efekcie zaowocowało fascynującą literacką wędrówką pod rozmaite szerokości geograficzne. W trakcie tej wędrówki poznamy wierzenia starożytnych Greków, Żydów, a także islamską wykładnię raju oraz wierzenia dość egzotyczne, jak chociażby te z rejonu Pacyfiku.


Lektura jest dobrym i interesującym reportażem, który oparto w dużej mierze o odrobioną (i to bardzo dobrze odrobioną) przez autora pracę domową z zakresu lokalnych wierzeń, którą to wiedzą Kapla następnie konfrontuje z zastanymi w danym miejscu realiami oraz z rozmowami z miejscowymi, którzy - najczęściej - potwierdzają przedstawioną wcześniej teorię, wzbogacając ją niejednokrotnie o interesujące anegdoty, wyjaśnienia oraz o szczegóły, które nie zawsze są powszechnie znane (dotyczy to m.in. opisów ceremonii pogrzebowych). Merytoryka książki stoi więc na bardzo zadowalającym poziomie.


Pewien niedosyt pozostawia jednak fakt, iż objętość książki wymusza pewną skrótowość względem przedstawienia omówionych zagadnień. Na trzystu-kilku stronach nie sposób jest niestety ani zgłębić tematu, ani też szerzej odnieść się do co bardziej interesujących zagadnień, które go dotyczą. Nie da się także opowiedzieć o wszystkich obyczajach związanych ze śmiercią i z jej przeżywaniem pod każdą szerokością geograficzną. Dlatego też "Oblicza śmierci" należy traktować raczej jako pewien wstęp co omawianego tematu; jako pozycję, która być może zainteresuje czytelnika na tyle, aby rozpoczął on samodzielne poszukiwania w kierunku zgłębienia całego tematu. W takiej roli i tak postrzegana książka Grzegorza Kapla sprawdza się bardzo dobrze.


Po omawianą pozycję zdecydowanie warto sięgnąć. Chociażby z ciekawości ale także i po to, aby poszerzyć własne horyzonty. Cóż z tego, że dotyczy ona śmierci - umieranie i odchodzenie zupełnie niepotrzebnie jest w naszej (i nie tylko w naszej) kulturze pewnym tematem tabu. A to przecież część ludzkiego losu, przez pryzmat której można także poznać inne kultury, ludzi oraz odmienne od naszego kręgi cywilizacyjne. Moim zdaniem warto to zrobić.

Raz jeszcze zapraszam do działu Literatura faktu, reportaż Księgarni Tania Książka.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


#obliczaśmierci #śmierć #grzegorzkapla #taniaksiążka #bloggujezTK








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz