niedziela, 2 lipca 2023

Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości - Walter Isaacson


Autor: Walter Isaacson
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 14.06.2023
Liczba stron: 720


Tajemnice życia.

Walter Isaacson - znany szerszej publice dzięki biografiom Leonadra da Vinci i Steve'a Jobsa - powraca do nas z kolejną książką, która ponownie poświęcona jest personie ze świata nauki i technologii. Mowa o Jennifer Doudnie: amerykańskiej biochemiczce i biologowi molekularnemu, laureatkce Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za 2020 rok. Dlaczego Isaacson poświęca tym razem uwagę właśnie jej? Tego dowiemy się z książki pt. Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości.


Lektura to pasjonująca opowieść o noblistce Jennifer Doudnie i innych wybitnych naukowcach, którzy odkrywają niesamowite tajemnice natury i życia, by pchnąć jeszcze dalej rozwój ludzkości. Kierowana pasją zrozumienia, jak działa natura, i przekształcania badań podstawowych w wynalazki, Jennifer Doudna przyczyniła się do odkrycia, które sam James Watson określił mianem najważniejszego biologicznego osiągnięcia od czasu poznania struktury DNA.


Doudna i jej współpracownicy przekuli ciekawość i pasję badaczy w innowację, która z pewnością zmieni losy ludzkości: w łatwe w użyciu i skuteczne narzędzie, za pomocą którego można precyzyjnie edytować kod życia, DNA. Owo narzędzie – znane pod akronimem CRISPR – otwiera na oścież bramy wiodące do nowego, odważnego świata medycznych cudów i… sprawia, że mnożą się pytania z pogranicza filozofii, etyki i moralności.

Rozwój CRISPR oraz biotechnologiczny wyścig naukowy i komercyjny przyspieszy transformację naszego społeczeństwa, które już wkrótce stanie na progu kolejnej wielkiej rewolucji. Poprzednie półwiecze to era cyfrowa, napędzana przez mikroprocesory, komputery i internet. Obecnie przechodzimy do przewrotu w naukach o życiu. Do dzieci, które uczą się programowania komputerów, dołączą te, które poznają i zaprogramują kod życia...


Temat przewodni książki jest bardzo (a nawet bardziej niż "bardzo") naukowy i zawiły w swych detalach, a sama książka to bardziej przyczynek do rozważań na temat moralnego kierunku rozwoju dostępnych ludzkości technologii, aniżeli czyjaś biografia. Historia laureatki Nagrody Nobla jest dla Isaacsona tylko pretekstem do zastanowienia się nad tym, dokąd my wszyscy właściwie cywilizacyjnie zmierzamy.


Dokąd, ale także do czego? Czy do momentu, w którym wygodnie siadamy w gabinetach lekarskich i "projektujemy" wygląd własnych dzieci, biorąc pod uwagę takie preferencje jak kolor oczu, włosów, czy poziom IQ? Brzmi to jak abstrakcja, lecz wcale nią nie jest i to właśnie z takich moralnych dywagacji autor czyni główną oś swoich rozważań. Pytanie w trakcie i po lekturze nasuwa się bowiem jedno: czy rozwój technologii usprawiedliwia to, co w efekcie osiągamy na płaszczyźnie technologicznej i co wdrażamy w nasze życie?

Trochę to niesprawiedliwie względem osoby goszczącej w tytule książki i na jej okładce. Jennifer Doudna to wybitna osobistość świata nauki i choć Isaacson w kolejnych rozdziałach oddaje co cesarskie cesarzowi, to jednak mam takie poczucie, że trochę obrócił narrację swojej książki w stronę, która na pierwszym planie stawia jednak coś innego - na pewno nie samą Doudnę. W stawianych przez autora pytaniach jest mnóstwo racji i moralnie na sprawę patrząc na pewno warto się nad nimi zastanowić, jednak biografią będącą hołdem dla osiągnięć ludzkości i dla ich głównego, biogenetycznego architekta na pewno tej lektury nie nazwę.


Niezależnie od tej oceny książkę jednak na pewno warto przeczytać. Zdecydowanie poszerza ona wiedzę i biotechnologiczną perspektywę zwykłego zjadacza chleba.

Insignis - dzięki!

#kodżycia #jenniferdoudna #edycjagenów #przyszłośćludzkości #walterisaacson #insignis #wydawnictwoinsignis #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz