niedziela, 2 lipca 2023

Lato w pionierskiej chuście - Katierina Silwanowa, Jelena Malisova


Autor: Katierina Silwanowa, Jelena Malisova
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 12.07.2023
Liczba stron: 496


Prawo do miłości.

Tytuł nadchodzącej wielkimi krokami (premiera już 12 lipca) powieści pt. Lato w pionierskiej chuście sugeruje lekką i przyjemną, wakacyjną lekturę. To wrażenie w dużej mierze pokrywa się z treścią książki, a jednak Katierina Silwanowa i Jelena Malisova serwują nam na jej łamach coś więcej. Przede wszystkim popartą autentycznymi emocjami informację o tym, że warto żyć w zgodzie z samym sobą i kochać tych, których chcemy kochać - a nie tych, których kochać nam się każe w zgodzie z tym, czego się od nas oczekuje.


Lato 1986. Obóz pionierski „Jaskółka”. ZSRR. Szesnastoletni Jura przyjeżdża do „Jaskółki” co roku, już od paru lat. Zna tu wszystko i wszystkich. Po kolejnym turnusie nie spodziewa się więc niczego ciekawego. A jednak już pierwszego dnia trwania nowego obozu okazuje się, że ostatnie lato spędzone wśród pionierów będzie naprawdę wyjątkowe.


W szeregach obozowej kadry pojawia się nowy zastępowy, osiemnastoletni Wołodia. Chłopcy od samego początku dobrze się dogadują, spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Jura długo nie potrafi nazwać uczuć, które rodzą się w nim wobec Wołodii. Nigdy wcześniej nie czuł niczego podobnego...


Swoją miłość Jura i Wołodia muszą utrzymywać w tajemnicy. W Związku Radzieckim homoseksualizm jest bowiem przestępstwem. Dwadzieścia lat później Jura wraca do „Jaskółki”, by szukać śladów pierwszej i najważniejszej miłości. Czy uda mu się odnaleźć także samego Wołodię?


Lektura jest co prawda czymś pomyślanym na lato - a więc z założenia łatwym i przyjemnym - a jednak mnóstwo w niej głębi i materiału do przemyśleń. A także sporo zestawionych ze sobą (celowo?) kontrastów, nad którymi warto się zastanowić, na czele z najbardziej chyba rażącym zestawieniem siermiężnej ideologii komunistycznego kolosa z ludzkimi pragnieniami, których w tamtym systemie nie było wolno nawet mieć.


Daleki byłbym od stwierdzenia, że "Lato w pionierskiej chuście" jest jakimś manifestem wolnej miłości i prawa do kochania "pomimo wszystko i przeciw wszystkiemu" (dążenie i teza skądinąd słuszne), a jednak historia Wołodii i Jury zapada w pamięć. Chyba z uwagi na wszystkie książkowe kontrasty, które tutaj zamieszczono (a trudno o bardziej jaskrawe). 

Polecam.

Insignis - dzięki!

#latowpionierskiejchuście #katierinasilwanowa #jelenamalisowa #insignis #wydawnictwoinsignis #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz