wtorek, 30 marca 2021

Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat - Matt Alt


Autor: Matt Alt
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: 15.02.2021
Liczba stron: 400


Made in Japan.

Japońska popkultura fascynuje, wciąga, otwiera oczy na nowe horyzonty oraz - czy tego chcemy, czy nie – od kilku dobrych dekad sprawuje nad nami rząd dusz. Ze świecą szukać w pokoleniu millennialsów kogoś, kto nie grał w SuperMario, kto nie śpiewał w konkursie karaoke, czy też kogoś, kto nie oglądał Czarodziejki z Księżyca, lub nie zna Hello Kitty. Na czym polega fenomen japońskiej popkultury oraz łatwości, z jaką wsiąka ona do głów i umysłów? Próby analizy tego zagadnienia podejmuje się Matt Alt.

Absolutnie nie dziwi mnie fakt, iż „Czysty wymysł” dochrapał się już w Księgarni Tania Książka statusu bestsellera. Ta książka traktuje o tym, co wielu z nas zna i lubi, a nierzadko opisuje genezę tego, na czym się de facto wychowaliśmy. Ten oraz inne bestsellery znajdziecie tutaj.

Alt, jako znawca japońskiej kultury i mieszkaniec Tokio, jest tutaj bardzo kompetentną personą jako autor. Twórca niniejszej książki zna japoński sposób myślenia od podszewki – korzystając ze swej wiedzy próbuje go więc przetłumaczyć na nasz (zachodni) sposób rozumienia.


Kontekst i temat japońskiej popkultury jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Alt podejmuje się na łamach niniejszej pozycji arcytrudnego zadania ogarnięcia w jeden aspekt zagadnienia, które objawia się w świecie filmów, komiksów, gier, technologii i sposobu życia. Zadanie naprawdę nie jest łatwe – a jednak autorowi książki wyszło to naprawdę bardzo dobrze.


Alt opisuje genezę i rozwój najbardziej znanych i rozpoznawalnych japońskich „towarów eksportowych” jak anime, kawaii, gry z SuperMario na czele, czy kreskówki z ich flagowymi tytułami jak „Czarodziejka z Księżyca”, „Tsubasa”, czy „Hello Kitty”. Opisuje także powstanie i rozwój japońskiej myśli technologicznej (np. rewolucyjny w swoim czasie Walkman), która zalała Zachód w latach 80-tych XX wieku, stając się częścią składową kultury, w której wyrośliśmy jako millennialsi. Wszystko to jest szalenie interesujące i sprawia, że z przyjemnością można cofnąć się do czasów dzieciństwa, w których prawie każdy miał konsolę (lub marzył o niej) i/lub opiekował się swoim tamagotchi.


Napisana w formie reportażu książka to fascynująca podróż w głąb japońskiej myśli sprawczej. Okazuje się, że za wszystkim co Japończycy wymyślili stoi przede wszystkim niczym nieskrępowana wyobraźnia, chęć realizacji każdego przychodzącego do głowy pomysłu i totalnie otwarta na wszystko chęć eksperymentowania treścią oraz formą. Ta lektura do swoista biblia nie tylko dla każdego fana Kraju Kwitnącej Wiśni, ale także dla każdego, dla kogo wspomniane w książce wynalazki były kiedyś przyjemną codziennością.


Jeśli czegoś w książce brakuje, to… ilustracji. Aż się o nie prosi, a w książce znajdziemy tylko jedną wklejkę z takowymi – to, moim zdaniem, trochę mało… Szkoda także, że nie dopisano do książki jakiegoś dodatku, w którym boom na japońską popkulturę byłby opisany z polskiej perspektywy; ów boom na Zachodzie zaczął się w latach 80-tych, w Polsce z kolei dopiero na początku lat 90-tych, ale za to w skomasowanej formie – szczegółowe opisanie takiego zmasowanego zalewu na polskim gruncie byłoby szalenie interesujące.

Jednak nawet pomimo wyżej wspomnianych wad lektura jest wspaniała, zajmująca i szalenie interesująca. Gorąco ją Wam wszystkim polecam!

Więcej bestsellerów znajdziecie na stronie taniaksiazka.pl


#czystywymysł #mattalt #bloggujezTK #taniaksiazka #japońskapopkultura #anime #kawaii #sailormoon #supermario #emoji #karaoke #pokemony








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz