sobota, 27 marca 2021

Powiedz, co myślisz. Uważność w sferze porozumienia bez przemocy - Oren Jay Sofer


Tytuł: Powiedz, co myślisz. Uważność w sferze porozumienia bez przemocy
Autor: Oren Jay Sofer 
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 16.03.2021
Liczba stron: 352


Sztuka rozmowy.

Jak rozmawiać z drugim człowiekiem tak, aby zrozumieć zarówno jego, jak i zostać przez niego zrozumianym? To odwieczny dylemat w komunikacji międzyludzkiej - tak stary, jak świat (i jak pierwsze próby porozumienia się jednego człowieka z drugim). Jak zrobić to efektywnie i ominąć komunikacyjne bariery, które mogą zniweczyć dosłownie każdą próbę nawiązania konwersacji?

"Powiedz, co myślisz..." to książka o prostych i skutecznych sposobach porozumiewania się. I bardzo słusznie - wszak komunikacja im prostsza, tym lepsza; nieprawdaż? Z rozmową jest trochę (bardzo?) jak z życiem: im mniej komplikacji, tym lepiej.


W jaki jednakże sposób można tę filozofię uskutecznić? Według twórcy książki istotne są tutaj przede wszystkim trzy elementy: obecność, intencja oraz uwaga. Obecność ma polegać tutaj na aktywnym, świadomym, a także czynnym braniu udziału w procesie komunikacyjnym. Innymi słowy chodzi o to, aby nie przechodzić "obok" niego (rada skądinąd słuszna). Intencja ma być oczywiście szczera i jak najbardziej pozytywna w stosunku do rozmówcy, co łączy się z elementem numer trzy, a więc z poświęcaną konwersacji należytą uwagą. Wszystko to razem wzięte ma nam pomóc w takiej komunikacji z drugą osobą, która stworzy podwaliny pod wzajemne zrozumienie, zaufanie oraz pod szczerość całej wynikającej z rozmowy relacji.


Istotne w tym wszystkim jest także to, aby skutecznie omijać wszelkie rafy, nieporozumienia i konflikty na polu komunikacji. Warto przy tym pamiętać także o tym, co powinno być oczywiste: o niszczycielskiej mocy wypowiadanych przez nas słów. Czasem bowiem zdarza się tak, że wypowiedziane w emocjach słowa są w stanie zaważyć (najczęściej negatywnie - tak nas skonstruowała natura: pamiętamy to, co złe) na całej znajomości z daną osobą. A jeśli dołożymy do tego jeszcze nieporozumienia na polu gestów, kontaktu wzrokowego i całej sfery języka niewerbalnego, to katastrofa komunikacyjna gotowa. Wystrzegajmy się tego.


Lektura jest zajmująca i zarazem pouczająca. Opisane przez Oren Jay Sofer tezy przypominają mi nieco elementy psychologicznej koncepcji teorii akceptacji i zaangażowania (ACT), co jest dla twórcy książki (przynajmniej w moim odczuciu) sporym komplementem, ACT jest bowiem jednym z wiodących obecnie nurtów we współczesnej psychologii. Książka jest ponadto napisana naprawdę prostym i nieskomplikowanym językiem, co bardzo ułatwia zrozumienie jej sedna, jak również jej całego przekazu.

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

#powiedzcomyslisz #uwaznoscwsferzeporozumieniabezprzemocy #OrenJaySofer #sensus 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz