sobota, 13 marca 2021

Koniec świata. Krótki przewodnik po tym, co nas czeka - Bryan Walsh


Tytuł: Koniec świata. Krótki przewodnik po tym, co nas czeka (tytuł oryginału: End Times: A Brief Guide to the End of the World: Asteroids, Super Volcanoes, Rogue Robots, and More)
Autor: Bryan Walsh
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 27.01.2021
Liczba stron: 384


Nieunikniona katastrofa.

Zagłada znanego nam świata jest nieunikniona – taką tezę w swojej najnowszej książce stawia Bryan Walsh. Przesadny pesymizm? Bynajmniej; z różnorodnych symulacji naukowych wynika, że katastrofa polegająca na wyginięciu gatunku homo sapiens (a w konsekwencji na końcu znanego nam w obecnym kształcie świata) jest kwestią czasu. Niewiadoma pozostaje jedynie ilość pozostałego nam czasu oraz bezpośrednia przyczyna katastrofy. Co jest w tej materii – zdaniem autora - najbardziej prawdopodobne?


Walsh prezentuje nam w książce kilka potencjalnych przyczyn końca świata. Opis każdej z nich ma formę reportażu popularnonaukowego, dzięki czemu świetnie się to wszystko czyta – fachowa analiza połączona z fabularyzowaną formą narracji sprawdza się tutaj znakomicie. Widać także, że autor bardzo dobrze przygotował się do pisania książki, albowiem zawiera ona naprawdę sporo rzeczowych analiz, przykładów oraz symulacji. Doświadczenie Walsha wyniesione z pracy w charakterze dziennikarza śledczego i korespondenta naukowego z całą pewnością tutaj zaprocentowało.


Jakie mogą czekać nas przyczyny nieuchronnej katastrofy? Rozmaite – zarówno wynikające z przyczyn naturalnych, jak również spowodowane przez człowieka. Wśród tych pierwszych Walsh wyróżnia uderzenie asteroidy, choroby, wybuchy superwulkanów, czy zagrożenie ze strony obcych cywilizacji. Można w tym miejscu odnieść wrażenie, że człowiek jest dla samego siebie największym zagrożeniem, potencjalne przyczyny katastrofy spowodowanej przez człowieka są bowiem przez autora podkreślone w książce nieco bardziej: sztuczna inteligencja, wojna nuklearna, zmiany klimatyczne…


Co ostatecznie będzie według autora główną przyczyną naszej zagłady? Tego niestety Wam nie zdradzę :) Warto jednak poznać wnioski Walsha na własną rękę – są one bowiem naprawdę ciekawe! No a sama lektura jest naprawdę zajmująca; narracja w wykonaniu autora bardzo wciąga, a sam temat – co tu kryć – jest w okresie pandemii bardzo na czasie. Warto więc poświęcić tej książce nieco czasu i uwagi; zawodu po lekturze raczej nikt tu nie doświadczy :)


Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#koniecświata #krótkiprzewodnikpotymconasczeka #bryanwalsh #czarnaowca








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz