piątek, 19 stycznia 2024

Czarna fala. Arabia Saudyjska, Iran i czterdziestoletnia rywalizacja, która odmieniła kultury, religię i pamięć zbiorową na Bliskim Wschodzie - Kim Ghattas


Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 06.12.2023
Liczba stron: 496


Bliski Wschód od kuchni.

Najnowsza historia tlącego się od (co najmniej) kilku dziesięcioleci konfliktu na Bliskim Wschodzie jest długa i zawiła. Zazwyczaj postrzegamy ją z perspektywy linii podziału między Izraelem, a państwami arabskimi, jednak podskórna istota i szereg przyczyn zaistniałego w tym rejonie świata stanu rzeczy jest o wiele bardziej złożony. Jak bardzo? Tego dowiemy się z fascynującej książki Kim Ghattas pt. "Czarna fala".


Lektura jest połączeniem reportażu z fabularyzowanym dokumentem, który ma bardzo mocne umocowanie w faktach historycznych. Ghattas znakomicie łączy te elementy literackiej konwencji dając nam do rąk coś, co czyta się zaiste jednym tchem. Sama książka jest zaś o tyle zaskakująca, że za główną oś konfliktu w regionie przyjmuje ona nie animozje na linii izraelsko-arabskiej, lecz na płaszczyźnie tarć pomiędzy Iranem, a Arabią Saudyjską.


"Czarna fala" to bezprecedensowa książka pokazująca niejednoznaczną i skomplikowaną prawdę o przyczynach konfliktu na Bliskim Wschodzie, która znacząco zmienia nasze postrzeganie historii tego regionu. Kim Ghattas zręcznie splata historię, geopolitykę i kulturę, aby dostarczyć czytelnikowi pasjonującej lektury o mało zbadanej rywalizacji między Arabią Saudyjską a Iranem, zrodzonej z rewolucji irańskiej w 1979 roku, napędzanej przez politykę amerykańską.


Za pomocą barwnego stylu opowiadania, obszernych badań historycznych i reportażu literackiego autorka obala przyjęte prawdy o regionie, który nazywa swoim domem. Bada, dlaczego sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran, niegdyś sojusznicy i podwójny filar strategii USA na Bliskim Wschodzie, stali się śmiertelnymi wrogami. Pokazuje, jak zniekształcano i wykorzystywano religię w rywalizacji, która wykraczała daleko poza geopolitykę, podsycając nietolerancję, tłumiąc rozwój kultury i zachęcając do przemocy na tle religijnym.


Wojna o prymat kulturowy od Egiptu do Pakistanu, doprowadziła do wydania przez Iran fatwy przeciwko pisarzowi Salmanowi Rushdiemu, zabójstwa niezliczonych intelektualistów, powstania grup takich jak Hezbollah w Libanie, ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku i wzrostu znaczenia ISIS. Ghattas przedstawia również fascynującą galerię postaci, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez dramat geopolityczny trwający już ponad cztery dekady: od Mehtab Channy Rashdi, pakistańskiej prezenterki telewizyjnej, która przeciwstawiła się dyktatorowi swojego kraju, przez Ahmeda Nadżi egipskiego pisarza wtrąconego do więzienia za swoją literacką twórczość, aż po Dżamala Chaszodżdżiego dziennikarza zamordowanego w saudyjskim konsulacie w Stambule w 2018 roku.


Proponowana przez Ghattas perspektywa jest niesamowicie ciekawa, wciągająca i bez wątpienia rzuca ona - zwłaszcza dla kogoś nieobeznanego z tematyką bliskowschodnią - nowe światło na przyczyny mającego miejsce w tym regionie świata ciągłego konfliktu. Myślę, że linia rozumowania przyjęta na potrzeby niniejszej książki bardzo wiele wyjaśnia i sprawia, że Bliski Wschód przestaje być aż tak wielką zagadką, jak można sądzić na podstawie pobieżnie przedstawianych w mediach informacji.

Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu 
Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#czarnafala #kimghattas #bliskiwschód #cosnapolce #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland
 #czarnaowca












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz