środa, 31 stycznia 2024

Zdrowe granice - zdrowe relacje - Sharon Martin


Autor: Sharon Martin
Data wydania: 20.10.2023
Liczba stron: 246


Tu jest granica - dalej nie pójdziesz.

Każda relacja - zawodowa lub prywatna - powinna być zdrowa. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że obie strony powinny być sobie równe, jednakowo traktowane i odnoszące się do siebie z szacunkiem (czerpanym z jednakowego statusu obu stron w ramach relacji). A jednak każdy z nas jest inny, nie do końca przez swą odmienność "kompatybilny" z drugim człowiekiem, co rodzi w tej materii problem... I tutaj z pomocą przychodzi nam umiejętność stawiania granic, które pozwalają na zaistnienie przestrzeni do wspólnych działań, przy poszanowaniu odrębności jednostek. O tym, jak takie granice skutecznie stawiać poczytamy w mega ciekawej książce Sharon Martin pt. "Zdrowe granice - zdrowe relacje".


Oglądaliście może "Duchy moich byłych" z Matthew McConaughey'em (ciekawa wariacja "Opowieści wigilijnej" z bawidamkiem w roli głównej ;) )? Padły tam ciekawe słowa: "Władzę w związku ma ten, komu zależy mniej". Sporo w tym prawdy - nie tylko na płaszczyźnie prywatnej. Generalnie w stawianiu granic - o tym wszak jest ta książka - chodzi o to, aby prawidłowo wyrażać swoje myśli, uczucia, oczekiwania, pragnienia (etc. - a więc prawidłowo się z kimś drugim komunikować), lecz jeśli tylko Tobie na tym zależy... to leżysz. I prywatnie, i zawodowo. Jeśli zależy Ci "bardziej", to tego nie pokazuj - stawiaj za to granice.


Nawiązując do ich stawiania pojawia się pytanie podstawowe: Dla kogo jest ta książka? No cóż - na pewno przyda Ci się ona, jeśli:
- Trudno Ci wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania,
- Masz poczucie winy, kiedy odmawiasz innym lub robisz coś dla siebie,
- Podejmujesz zobowiązania, których później żałujesz,
- Ludzie cię wykorzystują i wchodzą ci na głowę...

Jeśli często jest w Twoim przypadku właśnie tak, jak w przykładach powyżej, to prawdopodobnie masz trudności z wyznaczaniem zdrowych granic. Nic dziwnego - stawianie granic to dla wielu z nas duże wyzwanie. Nie przywykliśmy do proszenia o to, czego nam trzeba, i upominania się o swoje. Boimy się rozczarować i obrazić innych ludzi albo sprawić im przykrość. Tak bardzo skupiamy się na ich potrzebach, że zapominamy o własnych. W efekcie pojawiają się złość, frustracja, wypalenie; czujemy się niedoceniani, nieważni i źle traktowani.


Możemy jednak nauczyć się stawiać granice życzliwie i asertywnie, co pozwala budować bardziej satysfakcjonujące relacje, oparte na wzajemnym szacunku i równości obu stron. Właśnie w tym pomoże Ci ta książka. Dzięki niej postawisz zdrowe granice we wszystkich obszarach życia – bez poczucia winy i bez lęku. Ćwiczenia oparte na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej pomogą ci wychwycić myśli i przekonania, które to utrudniają, a następnie zastąpić je przekonaniami bardziej adekwatnymi i pomocnymi.

Wszystko, co powyżej, oczywiście ma rację bytu TYLKO  w przypadku, gdy dwoje ludzi jest w stanie ze sobą rozmawiać - przynajmniej na poziomie artykulacji werbalnej swoich oczekiwań, pragnień i odczuć. Jeśli druga strona czegoś takiego nie robi (lub jeśli robi, ale tak naprawdę myśli coś zupełnie innego, a robi jeszcze inną, trzecią rzecz), to nawet najlepiej wyartykułowane postawienie granic nie zadziała. Weźcie więc poprawkę na to, że porady z niniejszej książki prawdopodobnie nie zadziałają w w/w przypadkach - w pozostałych jak najbardziej powinny.


To tyle :) Poza przypadkami beznadziejnymi na polu komunikacji międzyludzkiej książka i zawarte w niej porady powinny być skuteczne :) Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#zdrowegranicezdrowerelacje #sharonmartin #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz