wtorek, 16 sierpnia 2016

"Colorado Kid" - Stephen King

Tytuł: Colorado Kid (oryginalny tytuł: The Colorado Kid)
Autor: Stephen King
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Data wydania: 05.10.2005r.
Liczba stron:120
 
Książka dobra, przemyślana, spójna w kontekście wiodącego, kryminalnego wątku i szalenie intrygująca będącą jej sednem tajemnicą. Nie jest to jednak "typowy King", więc zapewne większość może być po lekturze rozczarowana. Ja jednak nie byłem;)

Tytułowy "Colorado Kid" i kwestia jego niewyjaśnionej śmierci to naprawdę ciekawy temat. King dobrze to sobie obmyślał i trochę mnie wkurzył nie wyjaśniając do końca tej tajemnicy... Ale książce wyszło to na dobre i... chyba tak miało po prostu być;) Na szczególną uwagę i na plus trzeba Mistrzowi policzyć to, że - w zasadzie - nawet nieźle wybrnął z narzuconej sobie kryminalnej konwencji. Widać, że nie czuje się w niej jak ryba w wodzie ("Colorado Kid" to jego bodaj pierwsza próba ognia na tym polu), ale mimo wszystko jakoś wybrnął.

Cóż można więcej dodać? Książka jest na jeden-dwa wieczory i czyta się naprawdę dobrze. Arcydzieło to to nie jest, ale jakoś się jednak broni. Postacie snujących opowieść dwóch podstarzałych dziennikarzy są świetne, dzięki nim historia zmienia się w zajmującą, gawędziarską fabułę, a książkę czyta się raz-dwa:) Nie jest to jednak coś do polecenia na początek przygody z Kingiem. Zaczynający od "Colorado Kida" mogliby się tylko zniechęcić do innych książek Mistrza, a byłaby to wielka szkoda, gdyby tak się stało. Tak więc polecam, ale nie na początek z tym autorem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz