poniedziałek, 29 sierpnia 2016

"Droga do Nidaros" (Oko Jelenia tom I) - Andrzej Pilipiuk

Tytuł: Droga do Nidaros (tytuł oryginału: Droga do Nidaros)
Autor: Andrzej Plipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 28.03.2008r.
Liczba stron: 400
 
Jakoś od zawsze czułem pewną, dodam że nieuzasadnioną, awersję do twórczości Pana Pilipiuka... "Oko Jelenia" łypało na mnie z półki już od jakiegoś czasu i stwierdziłem, że nadszedł czas coś z tym wszystkim zrobić... I cóż mogę rzec? Pomysł jest ciekawy, acz nie do końca przekonujący; fabuła wciąga, ale trąci sztucznością; takie to wszystko naciągane się wydaje... Ale to pierwszy tom, więc dam temu szansę.

Start książki zraża na całej linii - po prostu nie trzyma się to wszystko kupy. Później jest lepiej: pojawiają się ciekawe postacie o bogatej przeszłości, jest malownicza rzeczywistość XVI-wiecznej Norwegii (dlaczego właśnie Norwegii???), Pilipiuk serwuje ciekawe przykłady totalnie prymitywnego sposobu życia i myślenia średniowiecznych wieśniaków (na swój sposób jest to naprawdę fascynujące), doprawia wszystko szczyptą humoru... I dałoby się to nawet ze smakiem przełknąć, lecz po pierwszym tomie wciąż nie wiadomo, dokąd to wszystko zmierza i co z tego literackiego projektu będzie.

Tak więc daję kredyt zaufania i sięgam po drugi tom. Zawiodę się, czy też będzie dobrze? Nie wiem. Szanse po pierwszym tomie oceniam pół na pół...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz