czwartek, 18 sierpnia 2016

"Wysadzić Rosję" - Aleksandr Walterowicz Litwinienko, Jurij Felsztinski

Tytuł: Wysadzić Rosję (tytuł oryginału: Blowing up Russia)
Autor: Aleksandr Walterowicz Litwinienko, Jurij Felsztinski
Wydawnictwo:Rebis
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Liczba stron: 432

"Wysadzić Rosję" to skrupulatne studium zduszenia rosyjskiej demokracji przez działania sił specjalnych, zmierzających do wprowadzenia - de facto totalitarnej - dyktatury, jedynie przykrytej płaszczykiem (dość lichym) uszytym z "demokratycznych" zasad. Udało się. Mamy w Rosji kult jednostki, tęsknotę za ZSRR, młodzieżowe, "patriotyczne" bojówki, ksenofobię, wyniszczenie (również fizyczne) opozycji, zapędy imperialistyczne i zasady rodem z państwa policyjnego. Niniejsza książka opowiada pokrótce o tym, jak i dlaczego do tego doszło.

Wielki szacunek budzą osiągnięcia autorów na polu dążenia do prawdy. Znamiennym jest, że jeden z nich nie dożył premiery tej książki. Udowodnione działania rosyjskich sił specjalnych, zmierzających po trupach (własnych obywateli!) do władzy są przerażające. Terror totalny. Do tego w białych rękawiczkach. Straszne... ale prawdziwe. Warto poznać te smutne fakty. I mieć świadomość, że putinowska Rosja niekoniecznie poprzestanie na Ukrainie.

Jeśli książka ma jakiś minus, to formę nakierowaną na ogrom suchych faktów, a także nawał detali i szczegółów (często nieistotnych dla przedstawienia istoty rzeczy). Książka jest arcyciekawa, ale sposób jej napisania nieco, niestety, zniechęca.

Mimo to polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz