czwartek, 18 sierpnia 2016

"Testy" - Joelle Charbonneau

Tytuł: Testy (tytuł oryginału: The Testing)
Autor: Joelle Charbonneau
Wydawnictwo: Ya!
Data wydania:08.10.2014r.
Liczba stron: 381
 
Momentami nawet udana, jednak dość płytka fabularnie i aż za bardzo przewidywalna literacko powtórka z "Igrzysk śmierci"... Generalnie nie jest to książka zła, jednak bazowanie na pomysłach innych przy niewielkim wkładzie własnym autorki nie wychodzi tej pozycji na dobre...

Umówmy się: ta książka wpisuje się w pewien trend z ostatnich lat, jednak niewiele do tego trendu wnosi. Mamy świat po zagładzie, ludzkość usiłującą podnieść się z kolan i odbudować swą rzeczywistość, a w tym wszystkim jest (jakżeby inaczej) silna dziewczęca osobowość mająca wszelkie predyspozycje by zmienić bieg wydarzeń i powstrzymać tyranię złych ludzi... Oklepane do bólu.

Pewną nutkę mojego zainteresowania budzi w tej książce pomysł na tytułowe testy, mające na celu wyłonić najlepszych kandydatów do dalszej nauki na uniwersytecie, który kształci przyszłe kadry odpowiedzialne za poprawę warunków życia i bytowania ocalałej ludzkości. Testy są oczywiście nieludzkie, wydobywają z biorących w nich udział nastolatków czysto zwierzęce instynkty, krew leje się momentami że aż miło, a śmierć również zbiera swoje żniwo. Nad całością przedsięwzięcia czuwa zaś rzecz jasna wynaturzona emocjonalnie kadra pedagogiczna mająca za nic ludzkie życie. To też tematy znane i oklepane, jednak... nawet znośnie się o tym czyta. Stąd 5 gwiazdek (normalnie byłoby mniej).

Sam nie wiem czy polecać tę książkę... Podobnych tytułów można znaleźć na księgarni bez liku, a "Testy" nie są bynajmniej pozycją w jakikolwiek sposób odkrywczą czy zaskakującą. Tak więc ocenę, czy warto, pozostawiam Wam. Jak dla mnie szału nie było.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz