niedziela, 26 listopada 2023

Wiek zła - Deepti Kapoor


Tytuł: Wiek zła
Autor: Deepti Kapoor
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 08.11.2023
Liczba stron: 544


Indyjscy "padrone".

"Ojca chrzestnego" kojarzy pewnie większość z Was... A zastanawialiście się kiedyś, jak mafijna rzeczywistość może wyglądać... gdzieś indziej? Na przykład współcześnie, w Indiach? Jeśli tego rodzaju ciekawość nie jest Wam obca, to po prostu MUSICIE sięgnąć po "Wiek zła" Deepti Kapoora!


To zupełnie inna historia niż ta widziana oczami Mario Puzo, a jednak ma ona z włoskim mistrzem tyle wspólnych mianowników, że można ją śmiało zaliczyć do "historii mafijnych". Dlaczego? Głównym powodem jest to, że prawo silniejszego, przemoc, gangsterka i władza oparta o pieniądz wygląda w Indiach tak samo, jak w Europie. I pociąga to za sobą tyle samo możliwych do opisania, fascynujących wątków, co u Mario Puzo.

Witajcie w świecie rodziny Wadia. Eleganckie przyjęcia, markowe ubrania, luksusowe samochody, alkohol, narkotyki, seks… Możesz mieć wszystko, czego zapragnie twoje serce. Jest tylko jeden haczyk: masz robić, co ci każą.


Niniejsza lektura to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier 2023 roku według serwisu Goodreads. Wybór klubu książkowego Good Morning America. Powieść rozmywająca granice – między prozą komercyjną i literacką, sensacyjną i obyczajową. Książka, którą zachwycona Hanya Yanagihara określiła jako „mroczną i hipnotyzującą”. Azjatycka odpowiedź na „Ojca Chrzestnego”. Bardziej wstrząsająca niż „Shantaram”, mocniejsza od „Gomorry” i głębsza od „Rodziny Soprano”.

Epicka opowieść o potężnej indyjskiej rodzinie mafijnej, znienawidzonej przez jednych, uwielbianej przez innych i budzącej lęk u wszystkich. O destrukcyjnym bogactwie i toksycznej miłości. Indie, czasy współczesne. Członkowie zamożnego, potężnego i skorumpowanego rodu Wadia: ambitny i rozpieszczony Sunny, jego bezwzględny i apodyktyczny ojciec Bunty oraz okrutny wuj Vicky trzęsą przestępczym półświatkiem stolicy. Każdy, kto zwiąże swój los z tą rodziną, uwikła się w walkę o wpływy, władzę, ziemię i wielkie bogactwo. Niektórzy stracą życie tylko po to, by na jaw nie wyszły grzechy członków klanu. Inni wciąż będą mieli nadzieję odnieść korzyści z koneksji z prominentnym i wpływowym rodem. Ale czy ktokolwiek wyjdzie zwycięsko ze starcia z tą potężną i niezwykle groźną familią?


Ajay – służący i ochroniarz Sunny’ego Wadii, słynnego playboya, syna bezwzględnego mafioza, który próbuje nadawać swoim przedsięwzięciom pozory legalności – właśnie odsiaduje wyrok w więzieniu. Kiedy na ulicach Delhi doszło do tragicznego wypadku: rozpędzony mercedes wypadł z jezdni i zabił pięcioro bezdomnych, w tym kobietę w ciąży, policja nie miała wątpliwości, że to właśnie on siedział za kierownicą.

Młoda dziennikarka Neda, zafascynowana bogactwem i ekscentrycznym życiem Sunny’ego, nie może się oprzeć pokusie, by zakosztować smaku przestępstwa, i wikła się w niebezpieczny romans z synem mafijnego bossa. Czy tak jak Ajay poniesie konsekwencje swoich wyborów? A może los się odmieni, a młody i niepozbawiony ideałów Sunny zdoła odwrócić się od ojca i odrzucić świat pełen przemocy? Może piękny indyjski sen jego i Nedy ma szansę nie okazać się koszmarem? To niestety mało prawdopodobne w wieku kalijuga, wieku nieprawości i klęski – w wieku zła.


Porównania "Wieku zła" do "Ojca chrzestnego" są nieuniknione, ja jednak sądzę, że to jednak dwie odrębne historie. Ba! - to zupełnie odmienne bajki, spisane w diametralnie od siebie różnych czasach i warunkach. Ich wspólnym mianownikiem pozostaje zbrodnia i zbudowane na niej imperium, a jednak... Indie to nie Nowy Jork... Że o Sycylii nie wspomnę.

A mimo to (tak z drugiej strony patrząc)... Mnogość wątków, głębia świata i portrety ludzkich bohaterów są w obu przypadkach bardzo podobne. Skorumpowane, zepsute, postrzegające świat przez pryzmat pieniędzy i służącej zdobyciu ich zbrodni. Jedynym wyłamującym się z tego schematu wyjątkiem jest w "Wieku zła" postać dziennikarki, Nedy. Czy jednak i ona nie ulegnie blichtrowi przestępczego bogactwa?


"Wiek zła" pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie, lecz pozostaje - jako powieść - ofiarą oczekiwań. Mafijne sagi Mario Puzo zawiesiły bardzo wysoko poprzeczkę w kwestii literacko przedstawionego, przestępczego świata. Wydaje się, że Deepti Kapoor próbuje temu sprostać, lecz... to się chyba nie do końca udało. Być może przez to, że dziś jej powieść nie ma szansy stać się fenomenem o skali na miarę powieści autorstwa Puzo?


Niemniej jednak każdy fan tego typu literatury będzie usatysfakcjonowany. Może nawet zachłyśnięty indyjskim powiewem świeżości, który przynosi ze sobą całkiem nowe (aczkolwiek - tak na logikę i na skalę społecznych nierówności na Dekanie patrząc - spodziewane) spojrzenie na to, jak może się objawiać, na czym może polegać i do czego może sprowadzać się mafijnie pojęta przestępczość w XXI wieku.

Albatros - jak zawsze dzięki!

#wiekzła #deeptikapoor #mafia #indie #godfathervibe #cosnapolce #czytamksiazki #dobraksiazka #albatros #wydawnictwoalbatros #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz