piątek, 24 listopada 2017

"Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy" - Peter H. Wilson


Tytuł: Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy (tytuł oryginału: The Thirty Years War: Europe's Tragedy)
Autor: Peter H. Wilson
Wydawnictwo: Napoleon V
Data wydania: 27.09.2017r.
Liczba stron: 848


Prawdopodobnie najstraszniejszy w przebiegu i w skutkach konflikt w dziejach XVII-wiecznej Europy...

Opracowanie niniejsze jest iście monumentalne... Lecz przez to (a właściwie dzięki temu) jest ono dokładne, wszechstronne, precyzyjnie ukazujące poszczególne fazy wojny trzydziestoletniej - ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko militariów, bitew, motywacji politycznych, ale również jest to opracowanie, które... sili się na ukazanie konfliktu także z perspektywy zwykłych ludzi... Rzecz w publikacjach historycznych nie zawsze spotykana... Niesamowita książka - godna nie tylko uwagi, ale i prawdziwego podziwu dla ogromu pracy, jaki włożył w nią autor; brawo!

Całość czyta się jak fascynującą sagę o... tak naprawdę, można tak chyba powiedzieć, jak sagę o bolesnych narodzinach... dzisiejszej Europy - mając na myśli polityczny układ sił, mapę geopolityczną, narodową samoświadomość politycznych uczestników konfliktu -,; Europy, jaką, po wielu rzecz jasna zmianach i po ponad trzech stuleciach, znamy w dniu dzisiejszym... Wilson napisał coś, co na długo zostanie w pamięci czytelników (a przynajmniej coś, co powinno w tej pamięci na nieco dłużej pozostać). Osobiście lepszego opracowania dotyczącego wojny trzydziestoletniej nie miałem - naprawdę - w rękach. 

Niesamowicie ważnym plusem książki jest to, że sam konflikt ukazano z perspektywy wszystkich jego uczestników. Przedstawiono ich motywacje, dążenia, działania... i skutki tychże działań. Ze wszystkimi, rzecz jasna, konsekwencjami. Fascynujące jest obserwowanie, w jaki sposób mechanizm zdarzeń zapoczątkowany przez jednych wpływa na los innych - państw, narodów, grup społecznych, czy wyznaniowych... Ta książka to kawał naprawdę wielkiej historii.

Wojna trzydziestoletnia, mam takie wrażenie, często traktowana jest nieco "po łebkach"... Duży błąd. Tak jak nie da się zrozumieć podwalin zachodnioeuropejskiej cywilizacji bez zrozumienia i poznania dziejów starożytnej Grecji i Rzymu, tak nie da się - taka prawda - do końca pojąć istoty dzisiejszego kształtu geopolitycznego Zachodniej Europy bez znajomości dziejów tego XVII-wiecznego konfliktu. Nawet w kwestiach dotyczących genezy I i II Wojny Światowej konflikt ten - sprzed trzech wieków! - odbija się pewnym echem. Myślę więc, że nie zaszkodzi dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej. A ta książka nadaje się do tego celu wręcz idealnie.

Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz