czwartek, 4 maja 2017

"Szkoła za pasem" - Marta Jelonek, Katarzyna Wójcik-Bożętka


Tytuł: Szkoła za pasem
Cykl: Szkoła za pasem (Kolekcja cyferek. Wprowadzenie w świat cyfr i znaków matematycznych, Kolekcja literek. Przygotowanie do nauki czytania i pisania)
Autor: Marta Jelonek, Katarzyna Wójcik-Bożętka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Edukacyjne
Data wydania: 11.08.2016r.
Liczba stron: 36 (Kolekcja cyferek), 60 (Kolekcja literek)


Znakomita seria przygotowująca Małego Przedszkolaka do tego, co... za pasem ;) - krótko mówiąc do tego, co przyniesie ze sobą szkoła :)

"Szkoła za pasem" to świetny, przyjazny, bardzo bogaty i szeroki pakiet edukacyjny. Szalenie kompleksowy. Znajdują się w nim karty pracy w formie czterech zeszytów (w każdym 50 kart pracy!), kolekcja cyferek i literek (które mam przyjemność recenzować), kolekcja łamigłówek, (szalenie przydatnych w zasadzie tuż przed rozpoczęciem przez dziecko właściwej nauki szkolnej), a także bogate materiały dla nauczycieli w formie podręczników przeznaczonych do diagnozy pedagogicznej, przewodnika z opracowaniem metod pracy na załączonych materiałach przeznaczonych dla dzieci, a także plansze demonstracyjne oraz płyty CD, na których znajdują się uzupełniające całość materiały dydaktyczne. Patrząc na całość - robi ona niemałe wrażenie. To naprawdę godny polecenia i uwagi pakiet, szalenie pomocny w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym.

"Kolekcja cyferek. Wprowadzenie w świat cyfr i znaków matematycznych", jak sugeruje sam tytuł. wprowadza co nieco Naszą Małą Pociechę w świat matematycznych symboli. Mamy tutaj proste ćwiczenia uczące dziecko, czym są cyfry, a także bazujące na skojarzeniach i sugestywnych obrazkach przykłady pozwalające dziecku tę kwestię zrozumieć. Przed Moją Córeczką jeszcze długa droga (ma dopiero 3,5 roku), lecz już wiele zrozumiała :) Proste ćwiczenia są zawsze najlepsze - tak jak w tym zeszycie. Ćwiczenia te (w dalszej kolejności) wspomagane są przykładami prostych działań i ogólnie rzecz biorąc liczenia, a na deser jest też trochę rysowania i... naklejki :) Całość bardzo przyjazna, przejrzysta i opatrzona bardzo ładną szatą graficzną. Świetny zeszyt. Aż nie można się nie uśmiechnąć widząc ćwiczące z nim dziecko i nie sposób nie docenić pracy, jaką autorki włożyły w opracowanie tej pozycji. Wielkie brawa! - i podziękowania z mojej strony jako rodzica :)

Litery i nauka pisania to już troszkę wyższa szkoła jazdy dla Małego Przedszkolaka. "Kolekcja literek. Przygotowanie do nauki czytania i pisania" to bardzo fajna pomoc w tym zakresie, zarówno dla mnie jako rodzica, jak również (z całą pewnością, patrząc na treść nie można temu zaprzeczyć) dla nauczyciela, czy pedagoga. Bogata dawka przykładów, ćwiczeń, nauki alfabetu na przykładzie obrazków ze znanymi dziecku obiektami - to na początek. Zeszyt zawiera także kolorowanki, oddzielne sekcje poświęcone poszczególnym literkom, następnie sylabom, a wszystko to połączone jest z obrazkową nauką tego, jak stawiać na papierze małą rączką własne pierwsze literki :) Dołączone do poszczególnych ćwiczeń krótkie wierszyki utrwalają u dziecka skojarzenia związane z alfabetem i, bazując na treningu pamięciowym, pomagają zapamiętać kolejne krótkie lekcje z kart tej pozycji. Niepostrzeżenie - wszystko bowiem przez zabawę :) I o to właśnie chodzi :) To najlepsza metoda, a im większa frajda, lepsza zabawa - tym lepsze efekty. Mówię to z własnego doświadczenia. Moja 3,5-letnia Córeczka już dzisiaj jest w stanie powtórzyć prawie cały alfabet, rozpoznaje literki - również dzięki temu zeszytowi. I aż mi się miło robi, kiedy wracamy z przedszkola i sama podchodzi do półki i go z niej wyjmuje :) ... Nie da się po prostu na ten widok nie uśmiechnąć :)

Nie sposób wypowiadać się o pakiecie "Szkoła za pasem" inaczej, niż w samych superlatywach. Widać, że Panie Jelonek i Wójcik-Bożętka włożyły w tę publikację mnóstwo pracy, chęci, pasji i fachowej wiedzy, przełożonej w prosty i przyjazny sposób na potrzeby dziecka stawiającego pierwsze edukacyjne kroki na drodze ku szkole. Szkole, która już za pasem :) ... Każde dziecko to czeka, nas jako rodziców - również. Warto się mądrze przygotować do chwili, kiedy dla Naszych Pociech rozbrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Takie serie i publikacje jak ta z całą pewnością w tym pomagają. Przez zabawę, umiejętnie skonstruowane ćwiczenia, w sposób, który dziecka nie obciąża, lecz bawiąc - uczy. Życzyłbym sobie jak najwięcej takich pozycji na rynku wydawniczym, Bardzo się cieszę, że trafiłem wraz z Córeczką właśnie na taką jak ta!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Edukacyjnemu za egzemplarze recenzenckie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz