sobota, 2 lutego 2019

Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki - Barrada Amr, Bemis Judith


Tytuł: Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki (tytuł oryginału: Embracing the Fear. Learning to Manage Anxiety and Panic Attacks)
Autor: Barrada Amr, Bemis Judith
Data wydania: 19.06.2012r.
Liczba stron: 192


Lęk przed lękiem.

Strach to uczucie nieobce każdemu z nas. Jedni radzą sobie z nim lepiej - inni gorzej. Dla tych drugich właśnie (przed wszystkim) jest ta książka, daje ona bowiem mnóstwo rad na to jak przestać bać się... strachu.

Autorzy podeszli w książce do tematu lęków i fobii bardzo przejrzyście i opisowo. Dodali do tego sporo przykładów zaczerpniętych z pracy terapeutycznej, całość prezentuje się więc wiarygodnie, a przede wszystkim konkretnie. Konkret jest tutaj bowiem szczególnie istotny z uwagi na to, że opierając się na nim można podjąć działania zaradcze i naprawcze, a o to przecież chodzi. Nikt bowiem nie chce się bać.

Lektura rozpoczyna się od teoretycznego ujęcia zjawiska strachu, lęku i stanów lękowych. Zostają one na wstępie książki zdefiniowane, opisane, scharakteryzowane, a także podzielone ze względu na rodzaje i przyczyny ich pojawiania się. Część teoretyczna jest bardzo dobrze napisana.

Od ogółu autorzy przechodzą do szczegółu. Szczególną rolę nadano swoistemu dialogowi "samemu ze sobą", ma on bowiem doniosłe znaczenie dla zlokalizowania podłoża i przyczyn strachu i lęku w nas samych. Dialog wewnętrzny proponowany przez autorów ma na celu w pierwszej kolejności zaakceptowanie istnienia strachu w nas samych, a następnie próbę współistnienia wraz z nim po to, żeby w efekcie normalnie funkcjonować i podejmować ryzyko związane z zaistnieniem sytuacji streso- i lękogennych. Dalsza część książki zawiera odniesienia do konkretnych sytuacji z życia wziętych, w których pojawia się uczucie lęku i strachu, całość natomiast uzupełniają rady autorów.

Książka jest niesamowicie ciekawa. Wartościowa pod kątem metod przepracowania we własnym wnętrzu poczucia lęku, pełna praktycznych przykładów, ćwiczeń i rad odniesionych do konkretnych przypadków znanych autorom. Na wstępie napisałem, że książka skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy niekoniecznie sobie z lekiem i strachem radzą - to prawda, jednak lektura może być także interesująca i przydatna w zasadzie dla każdego, mało bowiem kto wspomnianych uczuć nie doznaje.

Polecam.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz