sobota, 29 maja 2021

Borderline. Życie na krawędzi - Daniel J. Fox


Tytuł: Borderline. Życie na krawędzi (tytuł oryginału: The Borderline Personality Disorder Workbook: An Integrative Program to Understand and Manage Your BPD)
Autor: Daniel J. Fox 
Data wydania: 29.04.2021
Liczba stron: 264


Ucieczka znad krawędzi.

Borderline to ocean rozpaczy, cierpienia i poczucia, że nic w życiu nie ma sensu. Maj to miesiąc borderline, mamy więc dobrą okazję do przyjrzenia się zarówno jego istocie, jak również okazję do rozmów na ten temat oraz szansę na zwiększenie świadomości względem wszystkiego, co owego problemu dotyczy. Szalenie pomocna i wartościowa w tym kontekście może być najnowsza książka Daniela J. Fox’a – „Borderline. Życie na krawędzi”.

Początkowe rozdziały książki to zebrane w jednym miejscu teoretyczne podsumowanie wszystkiego, co na dzień dzisiejszy wiemy na temat borderline (BPD). Nazwane w ten sposób zaburzenie objawia się przede wszystkim niestabilnością nastrojów (zmieniających się często w bardzo dynamiczny sposób), co przekłada się na tworzone relacje, na zachowanie oraz na sposób codziennego funkcjonowania. Więzi i relacje osób dotkniętych borderline z otoczeniem są burzliwe, przybierają skrajne formy, a także są nacechowane ogromną skalą wahań nastrojów; w jednej chwili druga osoba bywa idealizowana, kochana, hołubiona, w następnej zaś może zostać całkowicie odtrącona, znienawidzona, a jej wartość bywa całkowicie zdeprecjonowana oraz poddana w wątpliwość od A do Z.


To wszystko przekłada się w niesamowicie destrukcyjny sposób na codzienne funkcjonowanie osoby z borderline. Ma ona o sobie skrajnie różne mniemania – raz samą siebie akceptuje, innym razem uważa, że do niczego się nie nadaje. Że nie ma żadnej wartości. W ślad za myślami pojawiają się w związku z tym często także zachowania destrukcyjne jak samookaleczenia, a nawet próby samobójcze.

Borderline to w swej istocie ocean cierpienia. To stan, w którym wszystko wydaje się być niepewne, niegodne zaufania. Nie ma tu mowy o poczuciu bezpieczeństwa, czy o wewnętrznym spokoju. Przypomina to wszystko falę wzburzonego oceanu, która raz się cofa, a za chwilę zalewa wszystko z niszczycielską siłą. Codzienna impulsywność, cierpienie, strach przed opuszczeniem, nerwy, irytacja, brak poczucia własnej wartości, a w końcu chęć zakończenia wszystkiego tu i teraz wyniszczają i odbierają jakąkolwiek nadzieję na lepsze jutro.


Czy jest jednak jakieś światełko w tym ciemnym tunelu? Może istnieją sposoby na to, żeby zacząć lepiej żyć? – najlepiej NORMALNIE? Tak. One istnieją. Jednak wdrożenie ich w życie nie jest i nie będzie łatwe.

Fox w dalszej części książki przedstawia poparte przykładami zestawy ćwiczeń o charakterze samopomocowym, które są sensowne, spójne w sposób logiczny, a przez to mają szansę na przyniesienie rzeczywistej ulgi każdej osobie żyjącej z omawianym problemem. Są to przede wszystkim techniki z zakresu regulowania emocji oraz ćwiczenia zmierzające do rozpoznawania destrukcyjnych stanów i myśli, które następnie stopniowo można poddać wewnętrznej kontroli, co doprowadzi do ich powolnego wygaszania. Fox przekonuje, że proponowane przezeń metody są w stanie doprowadzić w perspektywie czasu do zmiany dysfunkcyjnych przekonań na temat samego siebie, a także – docelowo – do zmiany lękowego stylu przywiązania (który najczęściej jest udziałem osób z borderline) na bezpieczny styl przywiązania.


Lektura napisana jest przystępnym językiem i chociaż porusza ona tematy trudne, to daje ona w swym książkowym całokształcie autentyczną nadzieję na sukces. To nie jest oczywiście cudowna pigułka, lecz tylko pokazanie pewnej drogi, na końcu której czekać może normalność. To, czy ktoś na tę drogę wkroczy, zależy tylko od niego samego.

Borderline – jak większość zaburzeń na tle psychicznym i emocjonalnym – spotyka się ze społecznym ostracyzmem, niezrozumieniem, czasem nawet z pogardą. Zwiększenie społecznej świadomości na temat tego rodzaju problemów jest szalenie ważne, ponieważ problemy te dotykają prawdziwych, żywych ludzi. Ludzie ci czują, cierpią i zasługują na wsparcie. Miesiąc maj to miesiąc świadomości na temat borderline. Warto ją zatem, korzystając z tej okazji, zwiększyć.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#borderline #życienakrawędzi #danieljfox #bpd #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #majmiesiącemborderline








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz