niedziela, 7 października 2018

"Głos wnętrza. Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie" - Peter A. Levine


Tytuł: Głos wnętrza. Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie (tytuł oryginału: In an unspoken voice: how the body releases trauma and restores goodness)
Seria: Terapia traumy
Autor: Peter A. Levine
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 24.05.2017r.
Liczba stron: 386


Trauma "siedzi" nie tylko w głowie.

"Głos wnętrza..." to bardzo ciekawy, książkowy, przykład (i dowód? - o tym trzeba się przekonać w trakcie lektury :) ) na to, że sama trauma jako taka, to nie tylko zjawisko dotyczące przeżywania czegoś w głowie. To także coś, co w zauważalny sposób odbija się na ciele i na jego funkcjonowaniu.

Gdyby opierać się tylko i wyłącznie na stereotypach, to po wzięciu tej książki do ręki i pobieżnym jej przekartkowaniu można by podsumować rzecz krótko: bzdury. Jakże to bowiem? - trauma to coś, co dotyczy ciała? A jednak - właśnie tak się sprawy mają. Peter A. Levine rozprawia się ze stereotypem, w myśl którego to zjawisko "dotyczące tylko głowy" - co jest bardzo ciekawe samo w sobie i szalenie pouczające w trakcie lektury kolejnych stron. 

Cała teoria autora to nie tylko czysto teoretyczne rozważania. To także praktyczne przykłady i dowody na słuszność przyjętych założeń, zaczerpnięte z własnej pracy terapeutycznej, a także z naukowych prac dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu. Może nieładnie to zabrzmi, ale ludzie to także zwierzęta (ludzie pojmowani jako pewien gatunek), w związku z czym podlegają podobnym mechanizmom jak inne ssaki. A dawno już, w sposób naukowy, dowiedziono, że zwierzęta przeżywają takie emocje jak stres, lęk - wykazano przy tym, że w sposób niepodlegający dyskusji emocje te odbijają się na funkcjonowaniu ich ciał i organizmów. Nie inaczej jest z człowiekiem - pojmowanym jako homo sapiens.

Rzecz jednak nie tylko w tym, żeby wykazać związek między traumą, a zachowaniem naszego ciała. Rzecz przede wszystkim w tym, żeby wskazać sposoby skutecznego przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom. Levine podejmuje taką próbę przytaczając stosowane przez siebie zabiegi, sposoby prowadzenia pracy terapeutycznej... W tym wszystkim ujmuje zwłaszcza bardzo widoczne nakierowanie wszelkich działań z wielkim ukłonem w stronę pacjentów, nakierowanie działań na ich potrzeby, odczucia, emocje... Szacunek wobec potrzebującego pomocy przede wszystkim :) I to z wielkim ładunkiem empatii.

Seria "Terapia traumy" to świetnie napisana seria książek. Pouczająca dla każdego zainteresowanego tematem, ale także cenna dla wszystkich potrzebujących zawartych w tych książkach wskazówek. 

Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz