sobota, 19 stycznia 2019

Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie - Lucy Cooke


Tytuł: Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie (tytuł oryginału: The Truth About Animals)
Autor: Lucy Cooke
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 31.10.2018r.
Liczba stron: 384


Zwierzęta w świetle prawdy ;)

Niesamowicie ciekawa lektura, dzięki której z całą pewnością lepiej poznamy i zrozumiemy świat zwierząt. Okazuje się bowiem, że obiegowe opinie o pewnych gatunkach są oparte na stereotypach, nieprawdziwych danych, błędnych wyobrażeniach, prawda zaś ma zupełnie inne oblicze niż to, co zwykle mamy na myśli.

Lucy Cooke wykonała kawał naprawdę dobrej roboty. Ogrom wykonanej przez nią pracy widać w ilości przytoczonych faktów, ciekawostek, rysów historycznych jeśli chodzi o rozwój wiedzy na temat opisywanych gatunków, a także w ilości źródeł, do których Lucy Cooke odsyła czytelnika na końcu książki. Wielkie, naprawdę wielkie brawa dla autorki za ogrom włożonej w tę książkę pracy, pasji i serca. 

"Cała prawda o zwierzętach..." skupia się na kilkunastu gatunkach zwierząt. Jest to wybór całkowicie subiektywny, jednak na temat każdego zwierzaka Lucy Cooke ma coś ciekawego do powiedzenia. O kim więc poczytamy? Ano o węgorzu, o bobrze, leniwcu, hienie, o sępie, nietoperzu, żabie, bocianie, hipopotamie, łosiu, pandzie, pingwinie, a także o szympansie. I zapewniam, nudno nie będzie ;) Spoiler nie jest moją intencją, na zachętę przytoczę jednak kilka przykładów - wiedzieliście na przykład, że pingwiny to rozpasane seksualnie nekrofile? Albo, że łosie to notoryczne pijaki? Leniwce zaś potrafią się naćpać ;) Niedźwiedzie zaś - czego można dowiedzieć się z rozdziału poświęconego pandzie - w funkcjonującej aż do XV wieku opinii rodziły młode o bezkształtnej bryle, która nabierała kształtu dopiero po wylizaniu przez matkę ;)

Jeśli mało Wam ciekawostek, a do tego jesteście ciekawi świata i lubicie się przy książce pośmiać - to jest pozycja właśnie dla Was :) Polecam ją jednak z jeszcze innego powodu, a jest nim to, że poświęcona jest ona zwierzętom, które niejednokrotnie są trzebione, fałszywie postrzegane lub żyją na granicy wyginięcia. Każda lektura je opisująca może być na wagę złota - zarówno dlatego, że być może dany zwierzak zacznie być inaczej postrzegany, jak również przez wzgląd na to, że... są jeszcze przedstawiciele gatunku, których można w ogóle - na podstawie obserwacji w naturalnym środowisku - opisać.

Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza