sobota, 5 stycznia 2019

Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji - Jarosław Gibas


Tytuł: Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji
Autor: Jarosław Gibas
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 03.09.2018r.
Liczba stron: 276


:)

Jak "obsługiwać" emocje? Jak przekuć te złe w te dobre? Inteligencja emocjonalna nie jest wbrew pozorom rzeczą prostą, łatwą i przyjemną. Przyjemną w efekcie może i tak ;) , ale w samym procesie odwracania czegoś złego na plus - już niekoniecznie. Jarosław Gibas zaprasza nas na wycieczkę po świecie emocji próbując nauczyć nas trudnej sztuki zarządzania nimi.

Naukowo udowodniono, że okres smutku może trwać znacznie dłużej od okresu radości. Zamianą radości na smutek, z przyczyn oczywistych - jako zjawiskiem niepożądanym - nikt się nie zajmuje, zamianą odwrotną jednak warto się zająć. Zwłaszcza jeśli stan smutku zahaczający o stany depresyjne trwa zbyt długo. Istnieje sporo technik, które to umożliwiają - Jarosław Gibas przedstawia pokrótce te, które jego zdaniem mogą być najbardziej skuteczne.

Sporą część książki zajmuje wyjaśnienie, skąd w zasadzie biorą się emocje jako takie, szeroko pojmowane, ale także te konkretne. Wartościowa jest także część poświęcona sposobom obrony przed emocjami najbardziej destrukcyjnymi, jak strach, stres, gniew, lęk przed porażką (lub przed czymkolwiek innym), odrzucenie, bezradność. Z tym wszystkim można walczyć, a każda walka z destrukcją jest pożądana - o czym chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.

Książka bardzo pozytywna :) Pełna konkretów, co chyba jest w tego typu lekturach najważniejsze. Konkret jest bowiem czymś, co można przekuć w czyn, a same słowa bez jakiegoś remedium określonego w potencjalnym działaniu niewiele dają. "Święty spokój" daje potencjalne możliwości użycia zawartej w tej książce wiedzy w rzeczywistości i to właśnie stanowi o wartości tej lektury.

Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza