środa, 10 kwietnia 2019

Kurier z Warszawy - Jan Nowak-Jeziorański


Autor: Jan Nowak-Jeziorański
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 27.02.2019r.
Liczba stron: 672


Coś, co warto mieć na półce...

Książki to piękna rzecz :) Każdy kto je czyta pewnie to przyzna. Wśród bezmiaru książek (niezależnie od ich poziomu) znaleźć można jednak czasem takie, które przeczytać po prostu trzeba. Z wielu powodów. Jako pewne świadectwo prawdy widzianej oczami naocznego obserwatora i uczestnika zdarzeń, jako pewne przesłanie dla kolejnych pokoleń, wreszcie jako wspomnienia kogoś wyjątkowego, kto swą postawą i własną biografią dawał wspomniane świadectwo każdego niemal dnia. Oto zapiski, obszerna relacja, autobiografia... jedno określenie to za mało, ale nawet gdyby użyć większej ilości określeń na to, co mam w rękach, to było by to pewnie za mało. Jan Nowak-Jeziorański zabrał po prostu w tej książce głos. I warto się w ten głos wsłuchać.

Niniejsze, odświeżone wydanie książki zawdzięczamy filmowi Władysław Pasikowskiego "Kurier". Film filmem - książka książką... W sposób nieunikniony wielki ekran i jego specyfika prowadzi do uproszczeń, skrótów, spłaszczenia toku wydarzeń, do uczynienia ich jak najbardziej atrakcyjnymi dla widza. Nie ma się co o to obrażać - tym bardziej, że dobrze to na ekranie wygląda - jednak książka to książka. Zwłaszcza taka jak ta. Żywe słowo Jana Nowaka-Jeziorańskiego to coś, czego nie da się zastąpić obrazem. Tyle tytułem wstępnej dygresji ;)

O czym jest niniejsza książka... Najprościej było by powiedzieć: o prawdzie. O losach i o tajnych akcjach człowieka, który narażał życie, przewoził rozkazy, ściśle tajne raporty, który przekradł się do Warszawy tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego, który uratował bezcenne dokumenty, który wreszcie osobiście rozmawiał z Churchillem i na własne oczy widział jak Zachód odwraca się od polskiego sojusznika. Podobno niniejsza książka - spisana po latach na podstawie zapisków i stenogramów dyktowanych przez Nowaka-Jeziorańskiego - była najczęściej przemycanym do PRL woluminem... Nie dziwię się. O wielu wspomnianych tutaj sprawach nikt do dziś nie uczy na lekcjach historii.

Treść "Kuriera..." jest intuicyjnie znana każdemu, kto choć trochę interesował się historią II Wojny Światowej. Jednakże bogactwo szczegółów, przedruki dokumentów, opisy zakulisowych rozmów, działań, akcji dyplomatycznych - to wszystko jest olbrzymią wartością dodaną, dla której po "Kuriera..." sięgnąć po prostu trzeba (a przynajmniej wypada - wypada bowiem znać historię własnego kraju i narodu).

Ogromne wrażenie i poczucie słuszności wywołuje w tej książce wszystko, począwszy już od zamieszczonej na wstępie przez autora dedykacji: "Poległym i zapomnianym". Poległych i zapomnianych w pomroce dziejów II WŚ Polska straciła wielu... Zbyt wielu. Tym cenniejsze są takie świadectwa jak to, które trzymam właśnie w rękach.

Gorąco polecam.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl
Więcej o książce:
https://www.taniaksiazka.pl/kurier-z-warszawy-jan-nowak-jezioranski-p-1201720.html
3 komentarze: