czwartek, 11 kwietnia 2019

Nie interesuje mnie bycie zwykłym człowiekiem - Michał Wawrzyniak


Tytuł: Nie interesuje mnie bycie zwykłym człowiekiem
Autor: Michał Wawrzyniak
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 03.03.2017r.
Liczba stron: 256Wejść na wyższy level.

Tytuł tej książki mógłby sugerować jedną wielką bufonadę co do zawartości… Nic bardziej mylnego. „Nie interesuje mnie bycie zwykłym człowiekiem” to coś więcej niż coachingowy „bełkot” – książka to rodzaj małego studium nad sobą samym mającego na celu uświadomić nam, do czego warto dążyć i skąd brać do tego motywację.

Wniosek po lekturze może być sformułowany dwojako… Dla jednych „Nie interesuje mnie…” będzie zapewne manipulacyjną próbą grania na ambicji poprzez górnolotne pytania w stylu „co chcesz po sobie pozostawić?”. Można i tak, aczkolwiek nie do końca tak jest. Książka może być także odebrana – i to jest według mnie dużo bardziej właściwe – jako studium zanalizowania własnego życia, osiągnięć, planów oraz zweryfikowania priorytetów w celu uzyskania szerszego oglądu sytuacji - a wszystko po to, ażeby efektywnie wykorzystać dany nam czas, narzędzia, zasoby, wiedzę oraz umiejętności i (w efekcie) osiągać założone cele. A co więcej – osiągać je dla samego siebie i ku własnej satysfakcji.

Kolejne rozdziały mogą bardzo wiele nauczyć podczas lektury. I to na wielu płaszczyznach, poczynając od zauważania i swoistego docenienia małych przyjemności oraz małych, dobrych rzeczy, na przedstawieniu możliwości przewartościowania własnego życia i podjęcia działań wiodących ku zmianom na lepsze kończąc. W temacie zmian pole manewru jest nieograniczone i zależy już tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i możliwości ;) , ale od czegoś trzeba zacząć, w związku z czym lektura skłania przede wszystkim do zadania samemu sobie pewnych pytań. Im bardziej szczegółowe same pytania, a przede wszystkim odpowiedzi – tym lepiej. Mając więcej danych więcej widzimy i możemy lepiej zadziałać.

Czy jest to rzeczywiście komuś potrzebne? Z całą pewnością znajdą się czytelnicy, którym ta lektura coś da. Może da tylko trochę, a być może da bardzo dużo – to już zależy od indywidualnego odbioru książki. Przeczytać w każdym bądź razie warto, ciekawie bowiem jest przekonać się jak można podjąć próbę zanalizowania własnej rzeczywistości i spróbować ją przeobrazić tak, żeby jeszcze bardziej nam odpowiadała. 

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza