wtorek, 12 listopada 2019

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół - Thor Hanson


Tytuł: Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół (tytuł oryginału: Buzz. The Nature and Necessity of Bees)
Autor: Thor Hanson
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 16.10.2019r.
Liczba stron: 288


Coś o pszczołach :)

Pszczoły - małe bzyczące owady wokół nas, których istnienia prawie nie zauważamy, choć robią one dla całego otoczenia (w tym także dla nas samych) tak wiele dobrego. Thor Hanson zabiera nas w książkową podróż do bzyczącego świata tych fascynujących owadów, które jako zbiór różnych gatunków kryją w sobie niejedną tajemnicę.

Dobrze powyżej przeczytaliście - pszczoły to zbiór różnych gatunków. Bzycząca rodzina tych owadów to bowiem nie tylko najbardziej znani i najlepiej przez nas kojarzeni "zwykli" twórcy miodu, ale pszczołami są także trzmiele, murarki, pszczolinki, porobnice, makatki, zadrzechnie... i wiele, wiele innych. Człowiek biorąc do ręki tę książkę żyje w przeświadczeniu, że sedno istoty pszczół rozumie, że wie jacy istnieją przedstawiciele tego gatunku, a spojrzawszy tylko na listę wspomnianych przez autora rodzin W RAMACH tego gatunku człowiek stwierdza, że jednak na ten temat nie wie nic... ;)

Nie o samych jednak gatunkach, ich specyfikacjach, czy zwyczajach będzie tutaj mowa. Thor Hanson, jak sam twierdzi, starał się oddać pszczołom w niniejszej publikacji swoisty hołd. Warto bowiem te owady docenić, albowiem na ich barkach spoczywa często istnienie całych ekosystemów. A dobrze wiadomo, że zaburzenie jednego tylko elementu w jakimkolwiek ekosystemie grozi jego zniszczeniem. Pszczoły to nie tylko twórcy miodu, zapylacze roślin, przenosiciele pyłków (jak to się mówi, "z kwiatka na kwiatek" ;) ) , ale to także żywy czynnik warunkujący przetrwanie wielu naturalnych środowisk w ich obecnym kształcie.

W świetle powyższych słów szalenie istotne jest przesłanie Hansona - przewija się ono mniej lub bardziej przez całą książkę - dotyczące tego, że... z pszczołami i z ich istnieniem niestety nie jest dobrze. Jest wręcz bardzo źle... Bezmyślnie tępione, pozbawiane siedlisk, mylone z innymi owadami i w konsekwencji traktowane, chociażby, pestycydami... Los pszczół jawi się niestety na podstawie przytoczonych przez autora faktów i przykładów wręcz fatalnie. Sama taka na przykład Dolina Kalifornijska jest praktycznie rzecz biorąc pszczół pozbawiona - a wszystko przez niszczycielską i perspektywicznie bezmyślną działalność człowieka. I się w efekcie powoli - dosłownie - wyjaławia... Nikt bowiem za pszczoły niczego nie zapyli, a jeśli coś nie zostanie zapylone - nie wyda owoców. Bez owoców smakiem obejdą się ci, którzy je spożywają, co z kolei skutkuje głodem drapieżników... No i błędne koło się kręci. To wszystko co teraz piszę to ogromne wręcz uproszczenie, jednak ma ono na celu (co także przyświeca autorowi niniejszej książki) wykazanie, iż jeśli pęka jedno ogniwo łańcucha, to cały łańcuch przestaje pełnić swoją rolę i się zwyczajnie... przerywa. Skutki? Katastrofalne.

Jak widzicie wiele miejsca w "Bzyczących" poświęcono przestrogom oraz walącym w czytelnika jak obuchem ponurym - lecz realnym - opisom faktycznego stanu rzeczy i smutnej pszczelej rzeczywistości. Ale pomimo pesymistycznych tematów znajdziecie na kolejnych stronach także przykłady napawające optymizmem, jak choćby część poświęconą skutecznej, praktycznej ochronie pszczół, czy też przykłady ponownego ich wprowadzania do środowisk i na tereny z których zniknęły. W wielu przypadkach to się udaje. Można więc, pomimo ogólnie złego obrazu sytuacji, być chwilami ostrożnie optymistycznym.

"Bzyczące" przybliżają nam nieco to, co stanowi sedno natury: kruchą równowagę, która pomimo swej delikatności jest jednocześnie piękna. A także zagrożona... Wydawać by się mogło, że książka o pszczołach nie będzie ani ciekawa, ani zajmująca, a nadawać może się ewentualnie jako niezły środek usypiający; nic bardziej mylnego! Ta książka jest nie tylko ciekawa, ale także pouczająca i skłaniająca do refleksji. A każda książka będąca w stanie wywołać takie reakcje jest warta przeczytania.

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.

#bzyczące #pszczoły #thorhanson #bukowylas #przyroda #natura








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz