czwartek, 26 sierpnia 2021

Życie warte przeżycia - Marsha Linehan


Tytuł: Życie warte przeżycia
Autor: Marsha Linehan
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 13.05.2021
Liczba stron: 352


Bolesne świadectwo nadziei.

Istnieją takie książki, które nie tylko zapadają w pamięć, ale także sprawiają, że jesteśmy w stanie nieco lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Odczuć względem niego empatię. Pojąć, przez co przechodzi. I wreszcie - być może - zmienić poglądy na pewne sprawy oraz na problemy, które spotykają ludzi wokół nas. "Życie warte przeżycia" znakomicie wpisuje się w ten krótki opis - dzięki poruszającemu świadectwu Marshy Linehan dostajemy okazję zrozumienia czym w swej istocie jest gnębiąca innych depresja, która do spółki z załamaniem oraz próbami samobójczymi potrafi zmienić życie w prawdziwe piekło.


Marsha Linehan jest dziś światowej sławy psychologiem. W latach osiemdziesiątych udało jej się opracować terapię dialektyczno-behawioralną, która jednocześnie obejmowała akceptację siebie i potrzebę zmian, które w swej istocie wiodą do mentalnego wyjścia na prostą. Nie zawsze jednak Linehan była autorytetem, który dzięki swej wiedzy jest w stanie pomóc innym. Autorka książki w czasach swej młodości sama potrzebowała pomocy - i to bardzo. "Życie warte przeżycia" jest zapisem tego okresu, który można porównać do długiego wychodzenia z mrocznej jaskini rozpaczy w stronę majaczącego za wyjściem światła.


Poruszające w tej lekturze jest przede wszystkim to, jak łatwo i szybko można wpaść w szpony depresji oraz stanów, które wiodą ku czystej destrukcji. Dowodem na to jest historia autorki, która jako nastolatka była szczęśliwą, odnoszącą sukcesy dziewczyną, którą nagle dopadł smutek, cierpienie, depresja, a na koniec myśli i próby samobójcze. Linehan spędziła długi okres czasu w szpitalu psychiatrycznym. Nie poddała się jednak, a po wyjściu z niego zmieniła swoje życie o 180 stopni i dzięki własnym, bolesnym doświadczeniom, była w stanie zacząć pomagać innym.


Myślą przewodnią i swoistą ideą Linehan była myśl zawarta w tytule książki - pomna na własne przejścia chciała dać innym cierpiącym ludziom szansę na życie, które godne byłoby przeżycia. Jej wkład w rozwój leczenia depresji oparty o terapię dialektyczno-behawioralną (której podstawowe zasady wyłożone zostały w książce) to autentyczna szansa na coś lepszego dla całej rzeszy pacjentów. Wszystko to godne jest podziwu, uznania, a także konkluzji na temat tego, że nawet w najczarniejszej godzinie nie wszystko jest jeszcze stracone i zawsze istnieje droga, którą można przejść z ciemności w kierunku światła. To pocieszająca myśl, która niesie ze sobą olbrzymie pokłady nadziei - nadziei, którą Linehan dzieli się na łamach książki ze wszystkimi czytelnikami razem wziętymi oraz z każdym z nich z osobna.

Dziękuję Media Rodzinie za egzemplarz recenzencki.

#życiewarteprzeżycia #marshalinehan #mediarodzina #depresja #terapiadialektycznobehawioralna #nadzieja








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz