wtorek, 27 października 2020

Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu - Emily Nagoski, Amelia Nagoski


 Tytuł: Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu (tytuł oryginału: Burnout: The Secret of to Unlocking the Stress Cycle)
Autor: Emily Nagoski, Amelia Nagoski 
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 30.09.2020
Liczba stron: 256


W pułapce stresu.

Stres jest w stanie zniszczyć codzienność każdego z nas - życie w jego cieniu systematycznie wysysa siły, chęci, pewność siebie, torpeduje wszelkie życiowe aktywności, a w konsekwencji prowadzi do wewnętrznego wypalenia. Temu właśnie stanowi wypaleniu poświęcona jest niniejsza książka, której autorki próbują odnaleźć remedium na omawiamy problem.

"Wypalenie" dedykowane jest przede wszystkim kobietom. Lektura skupia się na analizie tego, co doprowadza w dzisiejszych czasach płeć piękną do stanu psychicznego wypalenia spowodowanego stresem. Życie samo w sobie nie jest w dzisiejszych czasach łatwe - ciągła gonitwa, niezwalniający pęd, nierzadko wyścig szczurów, konieczność pogodzenia życia prywatnego z zawodowym, pękający w szwach terminarz codziennych zajęć... Autorki nie bez racji wskazują, że w przypadku kobiet należy jeszcze do tego dołożyć presję oczekiwań ukierunkowaną na pogodzenie sukcesu zawodowego ze spełnieniem się w tradycyjnie kobietom przypisywanych rolach matek, żon oraz perfekcyjnych pań domu. Wszystko to razem wzięte aż nadto wystarcza do tego, aby się ugiąć pod ciężarem codzienności.


Według Emily i Amelii Nagoski głównym wrogiem codzienności jest stres. Rozumowanie to nie jest pozbawione logiki (niestety). Niebezpieczne jest to zaś o tyle, że prowadzi do wewnętrznego wypalenia, które w swej istocie jest szalenie destrukcyjne. Jakie na to wszystko może być remedium?

Niniejsza książka oprócz aspektów czysto opisowych jest także swoistym planem na to, jak wdrożyć w życie plan pozwalający na zminimalizowanie stresu, na poradzenie sobie ze związanymi z nim emocjami, a docelowo na czerpanie więcej radości z życia. Brzmi pięknie, tylko czy to jest w ogóle możliwe?

Podstawą i pierwszym krokiem na drodze do opanowania sytuacji jest zdaniem autorek pozwolenie reakcji stresowej na pełne wybrzmienie. Bez wybrzmienia - a w konsekwencji wyciszenia - echa stresu niemożliwe jest osiągnięcie jakiegokolwiek stanu relaksu i odprężenia (do niego bowiem zmierzamy). Ważne jest także zwalczenie prób deprecjonowania samego siebie oraz zaniżania własnej wartości. Problemem nie jest bowiem to, że na co dzień za mało się staramy (to akurat nieprawda), lecz czynniki zewnętrzne, które warunkują nasze funkcjonowanie oraz postrzeganie samych siebie. Celem powinno być w związku z tym zaakceptowanie samego siebie, jak najczęstszy odpoczynek, budowanie wartościowych relacji z innymi ludźmi oraz wypracowanie sposobów na radzenie sobie z frustracją, która w niemały sposób przyczynia się do generowania stresu.


Jak to wszystko osiągnąć? Emily i Amelii Nagoski przedstawiają na łamach książki szereg ćwiczeń i schematów działania, które umożliwiają modyfikowanie powyższych, stresogennych parametrów. Wszystkie one składają się na pewną całościową strategię działania, która konsekwentnie realizowana może przynieść powolne, ale pożądane i zauważalne efekty. 

Czy niniejsza książka jest złotą receptą na sukces? Nie. Nic nie działa zawsze według tego samego schematu. Autorki nam go przedstawiają, jednak jeśli pragniemy sukcesu i redukcji poziomu codziennego wypalenia, to musimy ten schemat zaadoptować do indywidualnych potrzeb. Ważna jest także cierpliwość, konsekwencja i wsparcie naszego otoczenia. Nikt bowiem nie żyje w próżni - warto o tym pamiętać. Aczkolwiek lektura ta - bardzo wartościowa w swym meritum - może być cenna jako pewien pierwszy krok w dobrą stronę.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#Wypalenie #EmilyNagoski #AmeliaNagoski #CzarnaOwca #Stres







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz