niedziela, 1 listopada 2020

Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami? - Christopher Lloyd, Mark Ruffle


 Tytuł: Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?
Autor: Christopher Lloyd, Mark Ruffle
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 14.10.2020
Liczba stron: 48


Co nas łączy ze zwierzętami?

Przywykło się sądzić, że homo sapiens stoi na daleko wyższym stopniu rozwoju ewolucyjnego niż jakiekolwiek inne zwierzę. Powszechne jest przekonanie, że jesteśmy istotami dużo więcej wartymi i o wiele bardziej rozwiniętymi niż jakikolwiek inny przedstawiciel fauny. W myśl tego przekonania człowiek podporządkował sobie świat zwierząt nie wchodząc w głębsze refleksje nad istotą świata, który sobie podporządkował. Niniejsza książka pokazuje, że owo rozumowanie jest błędne - zwierzęta różnią się od nas w dużo mniejszym stopniu niż wszyscy sądzimy.

Christopher Lloyd wykazuje i udowadnia, że zwierzęcy świat stoi w przypadku wielu gatunków dużo bliżej ludzkiego pod kątem rozwoju niż można przypuszczać. Przede wszystkim na gruncie organizacji zwierzęcych społeczności, sfery uczuć oraz inteligencji. Kolejne rozdziały pokazują na konkretnych przykładach co autor ma na myśli.


W sferze dotyczącej tworzenia społeczności pod kątem organizacyjnym bardzo podobnie do ludzi zachowują się chociażby pszczoły, czy mrówki. Istnieją gatunki, które zajmują się także rolnictwem (!) oraz tworzą organizacje podobne do ludzkich miast. Kto by pomyślał, prawda?

Jeśli chodzi o sferę uczuć, to najważniejsza jest tutaj wstępna konkluzja i niepodważalny fakt: zwierzęta czują tak samo jak my. Odczuwają one złość, strach, przejawiają agresję, żywią w stosunku do siebie uczucie miłości i są w stanie przeżywać żałobę. Nie są to przy tym wcale jakieś skrajne przykłady dotyczące egzotycznych, nieznanych gatunków - uczucia żywią dobrze znane ludziom szympansy, pingwiny, koty, żyrafy, ośmiornice, słonie, a nawet walenie.

Inteligencja jest cechą, która przez całe dekady była przypisywana wyłącznie ludziom. A tymczasem to wcale nie jest wyłączna prerogatywa homo sapiens. Inteligencja charakteryzuje małpy, delfiny, słonie, a nawet kury (!). Zwierzęta w zaskakujący sposób pokazują, iż są w stanie przejawiać samoświadomość, wynalazczość, a także że potrafią rozwiązywać problemy, świadomie oszukiwać oraz porozumiewać się w zrozumiały dla siebie sposób tworząc coś na kształt własnego języka.


Puenta po lekturze jest taka, że człowiek jest co prawda najwyżej stojącym ewolucyjnie tworem natury, ale świat zwierząt wcale nie stoi za nim aż tak daleko w tyle. Świat fauny nie jest bezrozumny, lecz inteligentny, a jako taki zasługuje na szacunek. A także na zmianę przejawianego do niego przez ludzi podejścia. To najważniejsze elementy z całościowego przesłania tej lektury - warto je przemyśleć, a jeszcze lepiej uskutecznić.

Polecam.

Więcej tutaj:
https://egmont.pl/Czlekozwierz.-Co-nas-laczy-ze-zwierzetami,34405396,p.html

#Człekozwierz #HarperKids #HarperCollinsPolska #ChristopherLloyd #MarkRuffle







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz