czwartek, 30 maja 2019

Toksyczna miłość. I jak się z niej wyzwolić - Pia Mellody


Tytuł: Toksyczna miłość. I jak się z niej wyzwolić (tytuł oryginału: Facing love addiction)
Autor: Pia Mellody
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 27.03.2019r.
Liczba stron: 248



Dysfunkcje (w) miłości.

Pia Mellody dotyka w „Toksycznej miłości” tematu trudnego i chyba nie do końca prawidłowo definiowanego, a mianowicie toksycznych relacji między dwojgiem ludzi. Generalnie utożsamiamy takie zjawisko z wszelkiego rodzaju (potocznie rozumianymi) patologiami, jednak zakres tematyczny dysfunkcji w tego typu relacjach jest dużo większy.

Toksyczny, a więc niezdrowy, zły, przynoszący więcej strat niż zysków – tak generalnie postrzegamy związek dysfunkcyjny. To jednak tylko część prawdy, która jest szalenie złożona. W zasadzie w każdym przypadku można zaryzykować tezę, że wygląda to w praktyce inaczej. Wszędzie jednak można odnaleźć i wskazać w pewnych obszarach toksycznego związku kilka wspólnych i często zauważalnych mianowników.

Najczęstszym elementem dysfunkcyjnym toksycznych związków jest – uświadomione lub nie – niezdrowe uzależnienie od drugiej osoby oraz często także od samej relacji. Często towarzyszy temu niemożność uwolnienia się i poczucie uwiązania, tkwienia w pułapce bez wyjścia. Szalenie przypomina to syndrom sztokholmski – jest to jednak podobieństwo nieprzypadkowe, obydwa zjawiska są bowiem do siebie bardzo podobne (choć obserwowalne na innych płaszczyznach).

Dysfunkcja w dwustronnej relacji to także kwestie uczuciowe, które nie są wcale łatwo definiowalne. Z jednej bowiem strony może być tak, że „kocha się za bardzo” co prowadzi do patologii, a z drugiej zaś strony można otoczyć się emocjonalnym murem, chłodem i bronić się przed uczuciem wszelkimi możliwymi sposobami – co także jest rzecz jasna rodzajem emocjonalnego zaburzenia. Pia Mellody próbuje zebrać to wszystko w jedną całość i w sposób zrozumiały krok po kroku opisać oraz nazwać.

„Toksyczna miłość” to jednak nie tylko teoria, ale także sporo przydatnej praktyki. Książka zawiera wiele testów i ćwiczeń mających na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wykonujący ćwiczenie / test tkwi w toksycznej relacji i czy opisane na łamach książki problemy dotyczą właśnie jego. Lektura zawiera także sporo podpowiedzi i propozycji działań mających na celu wyjście z impasu w dysfunkcyjnej relacji, a docelowo – uwolnienie się od niej i uzdrowienie samego siebie. 

Pozycja bez wątpienia ciekawa i godna polecenia każdemu, kto może czuć, że w jego związku może być coś nie tak. Nikomu oczywiście takiego wniosku i stwierdzenia nie życzę, gdyby jednak problem istniał – książka może okazać się pomocna. 

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz