wtorek, 6 sierpnia 2019

Baśń o dębowym sercu - Artur Jasiński


Tytuł: Baśń o dębowym sercu
Autor: Artur Jasiński
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 07.06.2019r.
Liczba stron: 50



Serca mają nie tylko ludzie.

Piękna baśń przypominająca o tym co dobre i ważne. Choć jest ona dosyć krótka, to jednak daje do myślenia oraz skłania do zastanowienia się nad naturą dobra i zła. Z kolei w najprostszej sferze odbioru jest to po prostu ładna bajka, idealna do czytania dzieciom na dobranoc :)

W pewnej wsi przez szereg lat wszystko było dobrze; ludziom się wiodło, zbiory się udawały, cała okolica niemalże płynęła mlekiem i miodem. Niestety do czasu… Za powszechny dobrobyt odpowiadał pewien potężny dąb, któremu jednak zły czarnoksiężnik wyciął podstępnie serce, przez co cała kraina zaczęła obumierać. Wydaje się, że nie ma już ratunku i wszyscy mieszkańcy opuszczą niebawem tę okolicę, a stary dąb umrze… Na scenie zdarzeń pojawia się jednak pewien mały, dzielny chłopiec – czy uda mu się odzyskać dębowe serce? Czy dziecięca odwaga będzie w stanie pokonać złe czary i ludzką złą wolę?

Bajka, chociaż krótka, chwyta za serce. Na kolejnych stronach znajdziemy wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej opowieści dla dzieci: ciekawą historię, zło, dobro, walkę jednego z drugim, a wreszcie zwycięstwo tego ostatniego, które możliwe jest dzięki odwadze, szczerości i czystym, dobrym intencjom. Emocje w trakcie czytania także się pojawią, a to za sprawą złego czarnoksiężnika, strzegącego jego siedziby smoka oraz cały czas obecnego wyścigu z czasem, jeśli bowiem mały chłopiec nie zdoła odzyskać dębowego serca przed wschodem słońca, to wszystko przepadnie.

„Baśń o dębowym sercu” to także piękna opowieść o przyjaźni oraz o ludzkich wadach i zaletach. Opisywana w książce przyjaźń odnosi się przede wszystkim do więzi łączącej chłopca ze starym dębem, ale metaforycznie można rozszerzyć jej znaczenie do przyjaźni człowieka z całą otaczającą go przyrodą – to tylko przypomina jak ważny jest taki związek i jak istotne jest dbanie o środowisko oraz o całe nasze naturalne otoczenie. Z kolei obecne w książce dobro, zło i odwaga mają za zadanie utrwalenie w małym czytelniku właściwego podejścia oraz właściwych postaw; nie od dziś wiadomo, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał, w związku z czym każda bajka właściwie rozkładająca w dziecięcej świadomości akcenty jeśli chodzi o ludzkie postawy może kiedyś zaprocentować – warto o tym pamiętać.

Gorąco polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz