piątek, 9 sierpnia 2019

Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League - Daniel Geey, Gianluca Vialli


Tytuł: Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League (tytuł oryginału: Done Deal: An Insider's Guide to Football Contracts, Multi-Million Pound Transfers and Premier League Big Business)
Autor: Daniel Geey, Gianluca Vialli
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 19.07.2019r.
Liczba stron: 384


Futbol i pieniądze.

Fantastyczna książkowa analiza roli pieniędzy (chociaż zasadniej będzie rzec: WIELKICH PIENIĘDZY)  w świecie współczesnego futbolu. Analiza oparta na sytuacji w Premier League, jednakże nie jest to wcale wybiórcze spojrzenie, liga angielska należy bowiem do wąskiej grupy najsilniejszych (nie tylko finansowo), a wiele zachodzących w niej zjawisk i procesów adaptowanych jest w innych ligach, w związku z czym Premier League jest przykładem jak najbardziej reprezentatywnym.

Przedmowę niniejszej książki napisał Gianluca Vialli, wspaniały niegdyś piłkarz. Bardzo fajnie, że takowa się pojawiła, Vialli pokazuje bowiem pokrótce jak cały ten biznes wyglądał w latach 80-tych i na początku 90-tych, a będąc wciąż blisko futbolu Vialli uzmysławia nam ponadto, jak wielka przepaść dzieli czasy jego kariery od współczesności pod względem finansowej organizacji całego biznesu. Właśnie tak - biznesu. Piłka nożna z biegiem lat tym właśnie się stała, o samym biznesie zaś opowiada obszernie na kolejnych stronach Daniel Geey.

Futbol to niesamowicie precyzyjnie naoliwiona finansowa maszyna. Geey niesamowicie wnikliwie (z wykresami włącznie) przedstawia jak ten biznes się kręci, w jaki sposób powiązane są ze sobą kontrakty zawodników, pieniądze z praw telewizyjnych, dochody marketingowe i kilka innych składowych, które tworzą razem coś na kształt perpetuum mobile. Niesamowicie ciekawe analizy stoją w książce na naprawdę wysokim poziomie. 

Geey schodzi w swoich rozważaniach nieco głębiej także na poziomie kontraktów piłkarskich. To nie są wcale kilkustronicowe zaledwie umowy; to skomplikowane akty prawne obwarowane klauzulami, wyjątkami i zawierające w sobie szereg ustępów poświęconych zdrowiu, premiom oraz warunkom ich otrzymania przez gracza. Kontrakty zawierają w sobie także części czysto biznesowe, jak np. kwestie praw do wizerunku piłkarza, czy umowne warunki i kary za złamanie określonych w kontrakcie zobowiązań. Geey pokazuje także na głośnych przykładach jak dochodzi do wielkich transferów i co one oznaczają dla całego futbolowego rynku.

Książka jest po prostu świetna. Być może ktoś się skrzywi twierdząc, że futbol to gra, a nie biznes, ale - stety, niestety - piłka nożna od dawna jest także tym drugim. Można się zastanawiać, czy to dobrze, czy pieniądze nie zabijają aby całego piękna tego sportu... Cóż, każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony w słowach o zabijaniu dyscypliny jest naprawdę bardzo dużo prawdy, jednak z drugiej - gdyby w futbolu nie pojawił się aspekt finansowo-marketingowo-prawny, to jak mogły by dziś wyglądać prawa samych zawodników? Jak dbano by - bez armii prawników i marketingowców - o ich dochody i szeroko pojęte dobro? Vialli przytacza w przedmowie własny przykład, kiedy w latach 80-tych warunki jego przejścia do innego klubu negocjował prezes obecnego (!) - czy dziś ktoś wyobraża sobie coś takiego? Czy zawodnicy bez całej biznesowej otoczki i grup ludzi dbających o ich dobro nie byliby oszukiwani? Każdy kij ma dwa końce - warto o tym pamiętać.

Dziękuję Wydawnictwu SQN za egzemplarz recenzencki.






1 komentarz: