piątek, 27 maja 2022

Reder'44 - Piotr Czarnecki


Tytuł: Reder'44
Cykl: Reder (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 22.02.2022
Liczba stron: 352


Co by było gdyby.

Fikcja historyczna ma to do siebie, że niesamowicie działa na wyobraźnię. Można nie lubić historii, czasem wystarczy jednak tylko pomyśleć o alternatywnym rozwoju wydarzeń i iskra ciekawości jest w stanie błyskawicznie rozpalić się do rozmiarów wielkiego płomienia. Tak właśnie ma się rzecz z powieścią "Reder'44" Piotra Czarneckiego - znakomitą książką spod znaku political-fiction, której główna oś fabularna opiera się o założenie, że zamach na Hitlera z 1944 roku zakończył się sukcesem, a Polska (za sprawą dobrze przemyślanych akcji komandosów oraz umiejętnie prowadzonej gry wywiadów) zyskała szansę na odwrócenie teherańskich postanowień.


W lipcu 1944 roku porucznik Paweł Reder wraz z grupą komandosów w brawurowej akcji w Berghofie zabija Adolfa Hitlera. Wbrew pozorom nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów świata, a zwłaszcza Polski. W walącym się hitlerowskim kolosie bezwzględna walka o władzę i możliwość układania się z aliantami osiąga apogeum. Konferencja w Teheranie już się odbyła i los Polski wydaje się przypieczętowany. Aby go odmienić, należy doprowadzić do zmiany nastawienia najpotężniejszego z aliantów – Stanów Zjednoczonych. Ale nie da się tego zrobić z F.D. Rooseveltem u steru, zatem wybory prezydenckie musi wygrać jego rywal, Thomas Dewey…


Potencjalnych problemów na drodze do jakiejkolwiek samodzielności Polski po zakończeniu wojny jest sporo, jednak już sama śmierć przywódcy III Rzeszy otwiera tyle możliwości, że opcji fabularnego rozwoju wydarzeń jest naprawdę sporo. Autor skwapliwie z nich korzysta i wprowadza nas krok po kroku w zaawansowaną sieć dyplomatycznych powiązań, zakulisowych gierek, podstępów i naprawdę śmiałych planów, na które mogą porwać się tylko szaleńcy (tak to wszak brzmi - zwłaszcza w przypadku pomysłu dokonania przemocą zmiany na szczytach władzy w waszyngtońskim Białym Domu).


W political-fiction Piotra Czarneckiego nic nie jest jednak tak do końca szalone, jak można by sądzić. Ludowa mądrość głosi, że w szaleństwie jest metoda - na przykładzie "Redera'44" widać, jak wiele w tych słowach może tkwić prawdy! Im bardziej się bowiem w tę historię zagłębimy, tym bardziej realny do zrealizowania wydaje się być każdy, nawet ten najbardziej szalony plan.


Autor wykreował w powieści świat, w którym sojusznik może stać się wrogiem, a dotychczasowy śmiertelny wróg - cennym sojusznikiem. W efekcie każdy scenariusz zdarzeń wydaje się być możliwy, a nam pozostaje tylko śledzić z zapartym tchem, jak akcja mknie przez kolejne kontynenty zmierzając ku jednej wielkiej (ale jakże intrygującej!) polityczno-historycznej niewiadomej.


Fikcja literacka zawsze wciąga, jednak ta ukazana na tle wielkiej historii potrafi wciągnąć naprawdę mocno. Zwłaszcza jeśli doprawiona jest porządną dawka akcji w iście sensacyjnym wydaniu. Jeżeli lubicie tematykę II Wojny Światowej, a dodatkowo fascynują Was (lub choćby tylko ciekawią) alternatywne wizje wydarzeń historycznych, to po prostu nie mogliście lepiej trafić.

Polecam!

#reder44 #piotrczarnecki #rebis #politicalfiction #IIwojnaświatowa #historia #historiaalternatywna #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreviewBrak komentarzy:

Prześlij komentarz