sobota, 4 grudnia 2021

Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata - Ana Cristina Herreros


Tytuł: Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata (tytuł oryginału: Cuentos populares de la Madre Muerte)
Autor: Ana Cristina Herreros
Wydawnictwo: Dwukropek
Data wydania: 13.10.2021
Liczba stron: 280


Baśnie o śmierci.

Śmierć i umieranie są z reguły powszechnym tematem tabu oraz czymś, czego w codziennych rozmowach najczęściej się unika. W sumie to zrozumiałe (wszak nikomu nie spieszy się na tamten świat), jednak czy unikanie tematu, który prędzej czy później stanie się naszym udziałem, jest rzeczywiście właściwe? Śmierć istniała kiedyś w świadomości i w kulturze wielu społeczeństw w sposób dużo bardziej wyraźny niż dzisiaj; na jej temat powstało na przestrzeni dziejów wiele baśni, mitów i opowieści, które nie tylko niosą ze sobą (i to po dziś dzień) wiele mądrości, ale które także pozwalają w pewnym stopniu oswoić śmierć i sprawy z nią związane. Ana Cristina Herreros podjęła się w niniejszej książce próby zebrania w jednym miejscu najbardziej znanych i ciekawych baśni o śmierci, które powstały pod bardzo wieloma szerokościami geograficznymi. I trzeba przyznać, że to zadanie wykonała znakomicie.


Nowości Księgarni Tania Książka zawsze mają wiele do zaoferowania. Może to być albo powiew świeżości, albo intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, albo - jak w tym przypadku - dawka baśniowych opowieści o czymś, co wprawdzie towarzyszy nam w zbiorowej świadomości przez całe życie, a jednak nie bardzo lubimy o tym mówić. Czasem jednak i na takie historie warto się skusić, niosą one bowiem ze sobą wiele mądrości.


Niniejsza książka to zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej czy kultury Inuitów), których wspólną bohaterką jest Śmierć. Z poszczególnych opowieści wyłania się obraz Śmierci jako Matki, która towarzyszy ludziom od chwili narodzin (czasem wręcz fizycznie, jak w micie zairskim, gdzie pomaga przy porodach) i wszystkich, bez względu na status, traktuje jednakowo. Śmierć jest przedstawiona w różnych odsłonach (jako sprawiedliwa, przyjaciółka czy zakochana), a poszczególne opowieści poświęcone są postrzeganiu jej w kulturach niemal z całego świata. Wiele z nich jest dość egzotycznych, jak chociażby walencjańska historia o staruszce, która uwięziła śmierć na swojej gruszy, czy meksykańska baśń o śmierci, którą drwal poratował jedzeniem i w zamian za to otrzymał dar uzdrawiania, a także legendy Aborygenów, Azteków czy Inuitów.


Lektura jest fantastyczną podróżą w czasie i przestrzeni po temacie, który warto oswajać we własnych myślach. I nie chodzi wcale tylko i wyłącznie o to, żeby się w jakiś sposób "przygotować" na śmierć - bynajmniej. Chodzi raczej o to, żeby zrozumieć, iż może być ona (zarówno jako postać, jak i pewna siła sprawcza) źródłem mądrości i spokoju, który może nam towarzyszyć, o ile tylko nie będziemy się na niego zamykać.


Zamieszczone w książce opowieści to także znakomita ilustracja stanowiska różnych kultur wobec śmierci - i to spod bardzo wielu szerokości geograficznych. Na łamach omawianej lektury nie zabraknie w tym zakresie myśli azteckiej, greckiej, indyjskiej, arabskiej, czy aborygeńskiej. Jeśli klucz doboru baśni do tej publikacji miał na celu pokazanie jak różnorodne były w kontekście podejścia do śmierci kultury świata na przestrzeni dziejów, to został on bez wątpienia osiągnięty.


Warto także zwrócić uwagę na sposób wydania książki: twarda oprawa, duży format, mnóstwo pięknych ilustracji oraz utwardzone strony, które czynią z tej pięknej pod kątem estetycznym pozycji także książkę, która wcale tak łatwo się nie zniszczy.


Pozostaje pytanie, dla kogo jest właściwie ta lektura. Jeśli mowa o baśniach, to można byłoby zakładać, że to książka dla dzieci. W zasadzie się z tym zgadzam, jednak z zastrzeżeniem, że dla dzieci starszych - a właściwie dla tych, które zaczynają powoli rozumieć na czym polega odchodzenie, śmierć i pewna ostateczność tych procesów. Poza tą grupą książkę mogą z powodzeniem czytać także dorośli - jestem pewien, że wzbogaci ona horyzonty niejednego czytelnika i będzie ciekawą pozycją na półce w każdej domowej biblioteczce.


Polecam!

Zapraszam raz jeszcze do działu Nowości Księgarni Tania Książka.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


#nieunikniona #baśniematkimiercizcałegoświata #śmierć #baśnie #anacristinaherreros #bloggujezTK #taniaksiazka #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #baśnieośmierci









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz